Stomatolog Piastów

Czy warto robić skaling zębów?

Kamień nazębny osadza się na zębach każdego, dlatego powinien być on regularnie usuwany w gabinecie stomatologicznym, albowiem to dentysta wie najlepiej, kiedy jest odpowiedni czas, aby takowy zabieg przeprowadzić. Dlaczego jest to istotne? Osadzający się na szyjkach zębowych kamień, może bowiem doprowadzić do ich odsłonięcia, a także do rozwinięcia się paradontozy i pojawienia się bólu w jamie ustnej. Niestety kamień nazębny osadza się najczęściej w miejscach, które ciężko jest doczyścić samodzielnie przy użyciu szczoteczki do zębów, zaś zabieg skalingu umożliwia jego precyzyjne usunięcie i cieszenie się zdrowym, pięknym uśmiechem.

Czynniki sprzyjające osadzaniu się kamienia nazębnego:

  • Nieprawidłowa higiena jamy ustnej
  • Niewłaściwie wykonane wypełnienia
  • Palenie papierosów
  • Picie kawy i herbaty
  • Dieta bogata w nabiał
  • Predyspozycje genetyczne

Na czym polega skaling zębów?

Skaling to usuwanie kamienia nazębnego z powierzchni zębów – przede wszystkim nad oraz pod dziąsłami. Wyróżnić można natomiast skaling naddziąsłowy, polegający na usuwaniu kamienia z korony zęba oraz skaling poddziąsłowy, podczas którego oczyszcza się z kamienia kieszonki dziąsłowe lub/i korony zęba. Do wykonywania zabiegu używane jest urządzenie ultradźwiękowe zwane skalerem. Jego końcówka drga z częstotliwością kilkudziesięciu tysięcy razy na sekundę, dzięki czemu po jej przyłożeniu do powierzchni zęba, wytwarzane drganie powoduje odpadanie kamienia nazębnego. Cały zabieg przeprowadzany się w strumieniu rozpylonej wody, który zapobiega przegrzaniu się drgającej końcówki skalera. Zabieg ten nie zalicza się do najprzyjemniejszych, aczkolwiek najczęściej nie jest on bolesny. Dużo zależy od indywidualnej wrażliwości na ból, a w przypadku, gdy jest ona u pacjenta dość duża, możliwe jest zastosowanie znieczulenie przed danym zabiegiem. Skaling zębów powinno przeprowadzać się 1-2 razy w ciągu roku, który w połączeniu z systematyczną kontrolą w gabinecie stomatologicznym, pozwoli dłużej cieszyć się zdrowym uzębieniem.

Zabieg ten jest w pełni bezpieczny, aczkolwiek niektóre sytuacje wymagają uprzedniej konsultacji, a dotyczy to przede wszystkim popularnej metody ultradźwiękowej.

Ostrożność powinni zachować:

  • Pacjenci posiadający rozrusznik serca, a także implanty słuchowe starego typu
  • Pacjenci cierpiący na osteoporozę
  • Kobiety w ciąży – leczenie wskazane w czasie drugiego trymestru
  • Pacjenci ze świeżo wyrżniętymi zębami stałymi
  • Pacjenci z nieuregulowaną cukrzycą, z zaburzeniami immunologicznymi czy też po niektórych infekcjach

Skaling zębów i piaskowanie – niezawodny duet.

Lekarze dentyści sądzą, że z zabiegiem skalingu zawsze powinno iść w parze piaskowanie, albowiem zabieg ten skutecznie wzmacnia zarówno jego efekt wizualny, jak i zdrowotny. Piaskowanie wykonywane jest przy użyciu piaskarki, czyli narzędzia, które pod dużym ciśnieniem wytwarza mieszankę wody, preparatu czyszczącego oraz powietrza. Stosowana substancja czyszcząca posiada minerały, które mają profilaktyczne, dobroczynne działanie na ludzkie zęby, bowiem wzmacniają je i uodporniają na choroby. Warto zatem zabieg skalingu łączyć z piaskowaniem, ponieważ w ten sposób, oprócz oczyszczenia zębów, zostaną one zabezpieczone na przyszłość.