Pośród sporego grona rodziców, wciąż obecna jest nader popularna opinia, że o mleczne zęby dziecka nie warto zbyt przesadnie dbać, ponieważ i tak w końcu wypadną. Jest to oczywiście niewłaściwe postępowanie. Kondycja mleczaków ma bowiem ogromny wpływ stan zdrowia naszych pociech, dlatego zaniedbanie ich leczenie może skutkować poważnymi konsekwencjami, również w przyszłości.

Zęby mleczne – leczyć czy nie leczyć?

Zdecydowanie tak! Odpowiednie leczenie mleczaków ma istotny wpływ na to, czy zęby stałe będą miały właściwe rozstawienie w jamie ustnej. Odgrywają one nieocenioną rolę w prawidłowym kształtowaniu się zgryzu, mimo iż zęby mleczne są słabiej zmineralizowane i znacznie bardziej narażone na próchnicę. Niewystarczająca dbałość o ząbki może skutkować natomiast zbyt wczesnym ich wypadnięciem bądź ekstrakcją, czego wynikiem niestety będzie niewłaściwy rozwój żuchwy oraz szczęki, a zęby stałe nie wyrosną w równym szeregu i będą na siebie nachodzić. Tego typu uformowanie uzębienia, będzie wymagało w przyszłości leczenia ortodontycznego.

Próchnica u dziecka.

Powierzchnia mleczaków jest o wiele bardziej nieregularna aniżeli zębów stałych, zaś ich szkliwo jest dwa razy cieńsze. To właśnie dlatego są one niezwykle zagrożone wystąpieniem próchnicy bądź innych schorzeń. U maluchów, próchnica rozwija się niezwykle szybko, a przy tym cały ten proces jest nierzadko bezbolesny oraz niewidoczny, albowiem zachodzi pod szkliwem zębów. Należy również pamiętać, że próchnica jest chorobą zakaźną, podczas których ilość szkodliwych bakterii jest znacznie podwyższona, a te z kolei z łatwością mogą przenieść się na niedawno wyrżnięte zęby stałe, które są w tym momencie bardzo podatne na ich negatywne działanie. Właśnie z tego powodu, kondycja zębów mlecznych ma kluczowy wpływ na to, jaki stan będzie miało stałe uzębienie naszej pociechy w przyszłości.

Najważniejsze argumenty świadczące o tym, że należy dbać o mleczne zęby to:

  • utrzymują przestrzeń dla stałych zębów
  • mają wpływ na właściwy rozwój mowy
  • umożliwiają odpowiednie przeżuwanie
  • wczesne usunięcie mleczaków może skutkować wadami zgryzu
  • leczenie próchnicy w zaawansowanym stadium może być bolesne
  • schorzenia mlecznych zębów mogą spowodować uszkodzenia zawiązków stałych zębów
  • nieleczona próchnica zębów mlecznych może doprowadzić do ostrych stanów zapalnych, a nawet i dolegliwości innych, nawet bardzo oddalonych narządów
  • zapewniają estetyczny wygląd twarzy

Nauka higieny jamy ustnej od najmłodszych lat.

Najistotniejszym czynnikiem, który odgrywa pierwszoplanową rolę podczas kształtowania pewnych nawyków u dziecka jest to, co zostanie mu wpojone przez rodziców. Niezwykle ważne jest zatem to, aby nasze maluchy poznawały zasady higieny jamy ustnej jak najszybciej. Dzieci uczą się najczęściej poprzez naśladowanie, dlatego, gdy zobaczą jak ich rodzice troszczą się o własne zęby, zauważą, że jest to bardzo istotny temat. Podczas takowej nauki, wyjątkowo pomocne będą np. kolorowe szczoteczki do zębów z ich ulubionymi, bajkowymi bohaterami oraz pasty o różnych, smakowitych smakach. Ważne jest albowiem, by dzieci kojarzyły dbanie o zęby nie tylko z przykrym obowiązkiem, ale z fajną zabawą i ciekawie spędzonym czasem. Początki z myciem ząbków są rzecz jasna niezbyt idealne, co jest czymś naturalnym, jednakże stwarza to przy tym zagrożenie dla uzębienia. Niedokładnie usuwana płytka nazębna to bowiem doskonała przestrzeń dla rozwoju bakterii oraz ognisk próchnicy, dlatego nie należy również zapominać o systematycznych wizytach kontrolnych u stomatologa, który potrafi właściwie ocenić stan zębów dziecka i w razie potrzeby wyleczyć próchnicę, jeszcze w jej początkowej fazie.

Dodaj komentarz