Leczenie kanałowe (endodontyczne)

Leczenie kanałowe

Gdy bakterie wywołujące próchnicę przedostaną się poprzez szkliwo i zębinę (twarde tkanki zęba) do części żywej zęba tzw. miazgi – ząb wymaga leczenia endodontycznego. Jest ono najczęściej leczeniem z wyboru w przypadku dużego zasięgu próchnicy, zapalenia miazgi zęba-ból, zapalenia tkanek otaczających ząb (obrzęk, zmiany w kości).

Miazga, która znajduje się częściowo w koronie zęba i przechodzi w kanał/kanały biegnące w korzeniu zęba, to tkanka unaczyniona i unerwiona, a co za tym idzie połączona z układem krwionośnym i nerwowym całego organizmu. Bakterie mogą przedostać się kolejno na otaczającą kość i tkanki miękkie, ale zagrażają również całemu organizmowi wpływając m.in. na serce, oczy, nerki, stawy i inne narządy. Powyższy stan wymaga natychmiastowego leczenia kanałowego bądź ekstrakcji zęba.

Może to być pierwszorazowe leczenie endodontyczne lub powtórne tzw. reendo (ząb już kiedyś był leczony endodontycznie). Zabiegi leczenia kanałowego wykonujemy w znieczuleniu miejscowym. Podczas leczenia kanałowego konieczne jest wykonanie przynajmniej 1 zdjęcia rentgenowskiego na zakończenie leczenia. W KrokoDent Stomatologia stosujemy radiowizjografię cyfrową, która znacznie zmniejsza dawkę promieniowania podczas zdjęcia rentgenowskiego. Często wykonujemy dodatkowe zdjęcia rentgenowskie w trakcie leczenia w celu dokładnej diagnostyki i określenia długości kanału zęba – przy większym skomplikowaniu budowy (zęby trzonowe lub jakichkolwiek wątpliwości przed leczeniem i w trakcie leczenia)

Przebieg leczenia kanałowego:

  • stworzeni odpowiedniego dostępu do kanału zęba
  • oczyszczenie mechaniczne i dezynfekcja kanału korzeniowego
  • szczelne wypełnienie kanału na całej jego długości

Po postawieniu diagnozy, podawane jest znieczulenie miejscowe, co czyni ten zabieg bezbolesnym. Następnie usuwane są wszystkie zainfekowane i zniszczone próchnicą tkanki. Wytwarzany jest swobodny dostęp do kanałów korzeniowych oraz oceniana jest ilość pozostałych tkanek zęba. Na tym etapie lekarz dentysta często może już poinformować pacjenta jak typ odbudowy po leczeniu byłby wskazany oraz czy w ogóle ząb uda się prawidłowo odbudować (mocne poddziąsłowe zniszczenie struktur zęba może uniemożliwić odbudowę protetyczną). Ostateczna decyzja należy do pacjenta.

Kolejny etap leczenia polega na usunięciu zainfekowanej miazgi z zakażonych kanałów korzeniowych. Po czym ostatecznie mierzona jest długości każdego kanału prze użyciu specjalistycznego urządzenia – endometru. W gabinecie KrokoDent stosujemy endometr Raypex 5 VDW. Kiedy zostaje określona długość korzeni, zeskrobuje się bakterie ze ścian kanału korzeniowego razem z zainfekowanymi tkankami (opracowanie mechaniczne) i dezynfekuje się wnętrze całego zęba poprzez płukanie specjalnymi płynami (opracowanie chemiczne).

Ostatnim etapem leczenia kanałowego jest osuszenie kanałów i ich szczelne wypełnienie specjalnymi materiałami, które zapewniają ochronę przed wnikaniem bakterii. Na koniec leczenia zawsze powinno wykonać się zdjęcie rtg kontrolne (wyjątek stanowią kobiety w ciąży lub podejrzewające, że są w ciąży, wtedy zdjęcie wykonujemy po rozwiązaniu).

Po takim zaopatrzeniu kanału/kanałów można przystąpić do odbudowy tkanek korony zęba. Należy pamiętać, że jest to ostatni,bardzo ważny etap leczenia kanałowego. Trwała odbudowa korony zęba po leczeniu endodontycznym zwiększa szanse na to, że ząb będzie służył jeszcze wiele lat. Z powodu dużej utraty tkanek zęba może być konieczna odbudowa zęba za pomocą wkładu koronowo-korzeniowego i korony protetycznej bądź endokorony – w zależności od zniszczenia tkanek.

Leczenie kanałowe jest w 95% skuteczne i daje szansę na wieloletnie utrzymanie zęba w jamie ustnej. Należy pamiętać jednak, że złożona budowa anatomiczna zębów i bardzo duża zmienność, czasami powoduje że nie da się osiągnąć 100% sukcesu pomimo prawidłowego, zgodnego z najnowszymi osiągnięciami medycyny leczenia.

Czas trwania leczenia kanałowego i ilości wizyt uzależniony jest od rodzaju leczonego zęba, jego budowy, liczby korzeni, stanu kości sąsiadującej z wierzchołkiem korzeni zębów, wysięku z kanału/ów. Aktualnie staramy się leczyć zęby w znieczuleniu-nie dewitalizować (zatruwać) ich. Czasami jest to jednak konieczne. Stan wiedzy i nowoczesne możliwości techniczne bardzo wpłynęły na skrócenie czasu leczenia. Leczenie niepowikłanego kanału zęba przedniego możliwe jest na jednej około 1godzinnej wizycie, natomiast leczenie zęba z 3 korzeniami (trzonowce) trwa od 1,5 do 3 godzin. Zazwyczaj to leczenie jest przeprowadzane na więcej niż jednym spotkaniu. Czas leczenia może znacznie się wydłużyć, kiedy toksyny bakteryjne uszkodziły kość w okolicy wierzchołka korzenia lub występuje niemożliwy do opanowania wysięk z kanału zęba.

Kosztowność tego typu zabiegów wynika z tego, że nowoczesne leczenie kanałowe wymaga drogiego oprzyrządowania. Poszerzanie kanałów korzeniowych wymaga używania od kilku do kilkunastu specjalistycznych niklowo – tytanowych narzędzi o różnych średnicach, umożliwiających stopniowe udrożnienie i poszerzenie kanałów korzeniowych. Są to kosztowne narzędzia, których żywotność jest ograniczona. Narzędzia „cienkie” używane w początkowej fazie leczenia są praktycznie jednorazowe. Często niespecyficzna anatomia kanałów korzeniowych również wpływa na zużycie różnego rodzaju dodatkowych materiałów. Zdarza się, że już przy pierwszym użyciu dochodzi do nieodwracalnego uszkodzenia narzędzia. Używa się wielu preparatów chemicznych,środków ochronny indywidualnej – okulary,koferdam. Dodatkowo wykonuje się 2-3 rtg.

leczenie-kanalowe-odbudowa

Liczba kanałów w poszczególnych zębach:
Góra
ząb 1,2,3 – zwykle 1 kanał; bardzo rzadko 2 kanały
ząb 4 – zwykle 2 kanały, sporadycznie 1 lub 3
ząb 5 – 1 lub 2 kanały
ząb 6 – 3 lub 4 kanały, bardzo rzadko 2
ząb 7 – najczęściej 3, czasami 4 albo 2, bardzo rzadko 1

Dół
ząb 1,2,3,4,5 – zwykle 1 kanał ale zdarzają się 2 kanały
ząb 6 – 3 lub 4 kanały
ząb 7 – 3 czasami 4 kanały, zdarzają się jednokanałowe

Jeżeli potrzebujesz specjalistycznej porady lekarza dentysty zadzwoń do naszej przychodni stomatologicznej i umów się na wizytę. Stomatolog Endodonta Pruszków tel. 533 733 033

Call Now Button