W niektórych sytuacjach usunięcie zęba jest niestety koniecznością. Ekstrakcji dokonuje się, gdy leczenie zachowawcze nie jest już możliwe. Przed udaniem się nie dany zabieg warto zatem wiedzieć na czym on polega, jak się do niego przygotować oraz jakich zaleceń należy przestrzegać po zabiegu. O tym wszystkim poniżej.

Co to jest ekstrakcja zęba?

Ekstrakcja jest zabiegiem z zakresu chirurgii stomatologicznej, który polega na usunięciu zęba lub kilku zębów z zębodołu. Zabieg ten przeprowadzany jest w gabinecie stomatologicznym, najczęściej w towarzystwie znieczulenia miejscowego. Prawidłowe usunięcie zęba skutecznie niweluje ognisko bólu i stanu zapalnego, rozwój choroby jamy ustnej, jak również nierzadko wspomaga proces korygowania wad zgryzu oraz hamuje infekcje i schorzenia dziąseł. Niewłaściwie wykonany zabieg może prowadzić do miejscowych powikłań, takich jak np. uszkodzenie sąsiednich zębów lub zranienie miękkich tkanek, dlatego zabieg musi być przeprowadzany wyłącznie przez wykwalifikowanego stomatologa i przy użyciu odpowiednich narzędzi.

Jak przygotować się do zabiegu usunięcia zęba?

Odpowiednie przygotowanie się do zabiegu ekstrakcji ma na ceku przede wszystkim zapewnić pacjentowi komfort psychiczny. Kluczowy jest oczywiście wywiad dentystyczny, podczas którego musimy poinformować stomatologa o ewentualnych chorobach i dolegliwościach takich jak np. wrodzone wady serca, protezy stawów czy choroby wątroby. Przed samym zabiegiem natomiast warto spożyć posiłek, albowiem po usunięciu zęba nie należy jeść ani pić przez dwie godziny. Istotna jest również higiena jamy ustnej – zęby należy dokładnie umyć.

Wskazania do ekstrakcji zęba.

Mimo wielu metod leczenia zębów oraz rozwoju nowoczesnej chirurgii stomatologicznej, wciąż zdarza się, że usunięcie zęba jest koniecznością.

Wskazaniami do ekstrakcji zęba są:

  • Niedrożność kanałów
  • Zapalenie miazgi oraz tkanek twardych
  • Stany chorobowe przyzębia
  • Niewystarczająca ilość tkanek zęba do odbudowy
  • Korzenie zęba poza zębodołem
  • Nawracające stany zapalne tkanek przyzębia
  • Pęknięcie bądź złamanie zębów

Zalecenia po usunięciu zęba.

Ekstrakcja zęba nie trwa zbyt długo, natomiast czas rekonwalescencji może trwać kilkanaście godzin, a nawet i kilka tygodni. Wszystko jest oczywiście zależne od tego, jak pacjent stosuje się do zaleceń stomatologa. Tuż po wyrwaniu zęba, konieczne jest mocne zagryzanie jałowego wacika przez około 30 minut, który przykrywa ranę. Pacjent musi zapewnić jak najlepsze warunki do gojenia się rany – odpowiednia dieta (płynne, miękkie pokarmy), odpoczynek, chłodne okłady, właściwa higiena jamy ustnej, powstrzymanie się od palenia papierosów. Przestrzeganie danych zaleceń z pewnością pozwoli na szybsze zagojenie się rany. Jeśli natomiast po ekstrakcji zakładane były szwy, należy usunąć je po 7-10 dniach.

Ze stomatologiem należy się skontaktować w momencie, gdy:

  • Krwawienie nie ustępuje
  • Dolegliwości bólowe nie ustępują mimo zażywania zaleconych leków
  • W trzeciej dobie po ekstrakcji opuchlizna nasila się
  • Występuje gorączka

Dodaj komentarz