Nawet kiedy od najmłodszych lat dbamy o stan swojego uzębienia, zdecydowana większość z nas nie będzie mogła cieszyć się nienagannym, w pełni naturalnym uśmiechem do końca życia. Wtedy właśnie nałożenie specjalnych nakładek na zęby może pomóc nam skutecznie poprawić wygląd naszego uśmiechu, bowiem maskują one różnego rodzaju przebarwienia, drobne niedoskonałości bądź ubytki. Stosuje się je na przednią, widoczną część zębów, czyli ich lico – stąd wzięła się też nazwa licówki. Zakładanie nakładek jest to zabieg stomatologiczny stosunkowo prosty w realizacji, umożliwiający w krótkim czasie, osiągnąć radykalne zmiany.

Czym są licówki?

Licówki to stomatologiczne nakładki, które posiadają formę cienkiego płatka, wykonanego z twardego materiału, które przytwierdza się na stałe do zębów przy pomocy cementu. W zastosowaniach stomatologicznych, wykorzystuje się najczęściej dwa rodzaje licówek – kompozytowych, wykonanych z materiału stosowanego do wypełnień ubytków, który poddaje się obróbce mechanicznej w celu nadania mu pożądanego kształtu, rozmiaru oraz koloru. Drugim typem są natomiast licówki porcelanowe, które są znacznie trwalsze od tych pierwszych, a przy tym również droższe. Oba warianty prezentują się dosyć podobnie, przez co na pierwszy rzut oka, trudno stwierdzić z jakiego materiału zostały wykonane. Niezależnie jednak od wybranego rodzaju licówek, nie jest to rozwiązanie na całe życie, albowiem wraz z upływem czasu materiał ściera się, a nakładki mogą pękać i kruszyć się. Ogólnie przyjęło się, iż żywotność nakładek porcelanowych wynosi 10 lat, zaś kompozytowych 2-3 lata, aczkolwiek właściwa pielęgnacja może dany czas wydłużyć.

Czy licówki są dla wszystkich?

Fundamentalnym zadaniem licówek jest oczywiście zmiana wyglądu uzębienia, tak, aby prezentowało się ono atrakcyjnie. Najczęściej zabieg wykonuje się w celu zmiany odcienia zęba, w którym doszło do zmian martwiczych, i który trwale się odbarwił z powodu leczenia farmakologicznego bądź jego ciemniejszy kolor wynika z wad w rozwoju szkliwa. Licówki są stosowane także do korygowania kształtu zębów lub korony zęba. Przy ich użyciu mamy możliwość poszerzyć front zęba, delikatnie go wydłużyć, nadając mu tym samym inny kształt i maskując wady natury estetycznej. Nakładki sprawdzą się świetnie u osób z diastemą, które pragną zmniejszyć bądź całkowicie zlikwidować przerwę między dwoma przednimi jedynkami. Ponadto, stanowią one alternatywę dla wypełnień, kiedy doszło do wykruszenia bądź ułamania się brzegu siecznego w jednym z przednich zębów.

Jak należy dbać o licówki?

Trwałość i prezencja nakładek w wielkim stopniu są zależne od tego czy w odpowiedni, staranny sposób wykonujemy codzienne czynności higieniczne. Chcąc cieszyć się pięknym uśmiechem, dzięki licówkom, nie można zapominać o systematycznym szczotkowaniu zębów, a także dbaniu o czystość przestrzeni zębowych oraz linii styku zębów z dziąsłami. Zapominając o usuwaniu płytki nazębnej, ta z czasem przemieni się w kamień nazębny, który skutecznie pogorszy estetykę zębów, jak również przyczyni się do szybszego uszkodzenia nakładek. Dbałość o licówki jest to zatem przede wszystkim regularne szczotkowanie zębów, najlepiej przy użyciu innowacyjnej szczoteczki sonicznej, która nie podrażnia dziąseł. Nie należy też zapominać o nitkowaniu lub irygacji, a także stosowaniu specjalnych płynów do płukania jamy ustnej, które wspierają eliminację bakterii odpowiedzialnych za próchnicę zębów, zapobiegają powstawaniu przebarwień oraz dbają o świeży oddech.

Dodaj komentarz