Stomatolog Piastów

Naprawa protezy zębowej. Co zrobić, gdy pęknie proteza?

Naprawa protezy Piastów

Protezy zębowe pełnią kluczową rolę w przywracaniu funkcji żucia i mowy, ale także estetyki i komfortu psychicznego pacjentów borykających się z dużymi brakami w uzębieniu. Przywracają pełnię uśmiechu i jakość życia tym, którzy stracili swoje naturalne zęby. Podczas codziennego użytkowania, protezy narażone są na różne czynniki, które mogą spowodować ich uszkodzenie. Stąd też może się zdarzyć, że dojdzie do pęknięcia lub złamania. W niniejszym artykule omówimy, co zrobić, gdy pęknie proteza, jakie są najczęstsze przyczyny jej uszkodzeń oraz gdzie skutecznie ją naprawić. Podpowiemy również jakie środki ostrożności można podjąć, aby zmniejszyć ryzyko jej pęknięcia.

Najczęstsze rodzaje uszkodzeń protez zębowych.

Naprawa protezy zębowej może obejmować różne rodzaje uszkodzeń, jednak w naszej praktyce najczęściej spotykamy się z:

  • Pęknięciem lub złamaniem protezy
  • Złamaniem lub odklejeniem zębów w protezie
  • Wypadnięciem klamry lub elementów utrzymujących protezę
  • Zużyciem i ścieraniem protezy

Dlaczego proteza pękła?

Proteza może pęknąć z różnych powodów, które najczęściej obejmują:

  • Złe przyleganie do podłoża, czyli do dziąseł i błony śluzowej jamy ustnej.
  • Upadek przy czyszczeniu.
  • Zła okluzja. Nieprawidłowe dopasowanie górnego i dolnego łuku zębowego.
  • Duże obciążenie przy żuciu (parafunkcje). Parafunkcje to nieprawidłowe nawyki takie jak zgrzytanie zębami czy zaciskanie szczęki.
  • Podatność na ucisk podłoża. Materiał protezy może być podatny na działanie sił nacisku, na przykład podczas gryzienia twardych pokarmów, co z czasem może prowadzić do złamań.
  • Zmęczenie materiału. Długotrwałe użytkowanie protezy, zwłaszcza przy dużych obciążeniach, może spowodować zmęczenie materiału, co osłabia wytrzymałość protezy
  • Wysoko położone wędzidełko. Nieprawidłowe umiejscowienie wędzidełka, może wpłynąć na nierównomierne obciążenie protezy i przyczynić się do jej złamania.
  • Obciążenie przez zęby przeciwstawne. Może prowadzić do nadmiernego nacisku i doprowadzić do jej złamania.
  • Protezy częściowe i wycięcia dla zębów naturalnych. W protezach częściowych płyta może łamać się w miejscach, gdzie istnieją wycięcia dla zębów naturalnych, które znacznie zmieniają obrys protezy i powodują w tych miejscach większe obciążenie.

Czy można zapobiec pęknięciom protez zębowych?

Nie zawsze jest to możliwe, ponieważ nie mamy wpływu na wypadki takie jak np. upuszczenie protezy. Możemy jednak zrobić wiele, aby przedłużyć jej żywotność i uszkodzenia wynikające ze złej eksploatacji.

Oto kilka sposobów, które mogą pomóc w przedłużeniu trwałości protez zębowych:

  • Regularna kontrola i konserwacja, czyli regularne wizyty u stomatologa. Dentysta może wykryć wczesne oznaki zużycia lub niewidoczne dla nas uszkodzenia. Przede wszystkim może wykryć zmiany jakie zaszły w zgryzie pacjenta, mające wpływ na funkcjonowanie protez.
  • Właściwe użytkowanie, czyli zgodne z zaleceniami dentysty — prawidłowe wkładanie i wyjmowanie oraz czyszczenie.
  • Unikanie nadmiernego obciążenia — zgrzytanie zębami, czy też zaciskanie szczęki (do leczenia w gabinecie stomatologicznym).
  • Dbanie o higienę jamy ustnej, w tym regularne mycie i czyszczenie protezy preparatami przeznaczonymi do protez.
  • Dopasowanie protezy. Upewnij się, że proteza jest odpowiednio dopasowana do podłoża, czyli dziąseł i błony śluzowej jamy ustnej. Niewłaściwe dopasowanie może powodować nierównomierne obciążenie i przyczyniać się do pęknięć. Stomatolog zawsze pyta, czy proteza dobrze przylega i jest wygodna. Warto wtedy zgłosić, każdą wątpliwość.
  • Niezwłoczna reakcja na problemy. Jeśli zauważysz jakiekolwiek oznaki zużycia, luźne elementy lub pęknięcia protezy, jak najszybciej skonsultuj się z dentystą w celu natychmiastowej naprawy.

Co gdy proteza pęknie? Jak naprawić protezę zębową? Naprawa protezy zębowej Piastów.

Na samym wstępie warto zaznaczyć, że w celu naprawy protezy zębowej należy udać się do stomatologa, który w razie potrzeby pobierze wycisk i zleci naprawę w laboratorium, gdzie całym procesem zajmie się technik dentystyczny.

Sam proces naprawy protezy może przyjąć formę prostą lub złożona. W pierwszym przypadku, nie ma potrzeby wykonania wycisku z protezą. W ten sposób można skleić proste złamania lub pęknięcia. Proces złożony, jak nietrudno się domyśleć, wymaga pobrania wycisku z protezą. Jest to konieczne w przypadku napraw takich jak dostawienie zęba w protezie, dostawienie klamry, czy też podścielenie (częściowe lub całkowite).

Czy można skleić pękniętą protezę zębową? Naprawa protezy zębowej Piastów.

Tak, złamaną bądź też pękniętą protezę zębową można skleić. Jak wygląda jej naprawa? Lekarz dentysta protetyk sprawdza, czy złamane elementy pasują do siebie. Jeśli płyta ma więcej niż dwa złamania lub była wcześniej naprawiana przez Pacjenta za pomocą kleju (w żadnym wypadku nie powinno się tego robić!), konieczne jest wykonanie wycisku wraz z fragmentami złamanej protezy. Następnie proteza wysyłana jest do laboratorium techniki dentystycznej, gdzie zostaje poddana wieloetapowemu procesowi sklejania. Następnie, naprawianą powierzchnię wygładza się przy użyciu pumeksu, a w końcowej obróbce poleruje się przy pomocy filcu i szczotek tekstylnych, które są montowane na specjalne urządzenie do obróbki protez. Po zakończeniu tego procesu protezę poddaje dezynfekcji. Tak przygotowaną proteza jest gotowa do ponownego użytku przez Pacjenta.

Cały proces naprawy protezy zębowej wymaga precyzji, doświadczenia i stosowania odpowiednich materiałów, aby przywrócić protezie jej funkcjonalność i estetykę.

Czy protezę zębową można skleić samemu?

Z pozoru złamanie, czy też pęknięcie protezy zębowej może wydawać się proste w naprawie. Niestety, nie jest to ani bezpieczne, ani skuteczne rozwiązanie. Jeśli jednak uda nam się skleić protezę to nie mamy pewności czy klej, którego użyliśmy, nie widziała szkodliwych dla naszego zdrowia substancji, które przecież będziemy łykać wraz ze śliną.

Ponadto trwałość takiej naprawy, w tak trudnych warunkach użytkowania jakim jest jama ustna, najprawdopodobniej będzie bardzo krótka. Dodatkowo samodzielna ingerencja może spowodować wyższe koszty profesjonalnej naprawy w laboratorium, której i tak nie unikniemy.

Wniosek? Nigdy samodzielnie nie naprawiamy protezy, ponieważ po pierwsze nie jest to bezpieczne, po drugie nie zrobimy tego prawidłowo, po trzecie samodzielna naprawa może skutkować rozleglejszym uszkodzeniem, a nawet jej całkowitym zniszczeniem.

Ile kosztuje sklejenie protezy zębowej? Naprawa protezy zębowej Piastów.

Ceny naprawy protezy zębowej zazwyczaj zaczynają się od 200 zł, jednak koszt jest uzależniony od skali uszkodzenia, a także rodzaju protezy. Aby poznać cenę, zapraszamy do konsultacji w naszym gabinecie stomatologicznym w Pruszkowie lub do kontaktu telefonicznego.

Ile czasu trwa naprawienie protezy?

Proste pęknięcia i złamania protez naprawiane są jeszcze tego samego dnia. Proteza dostarczona do gabinetu w godzinach porannych, po południu będzie gotowa do odbioru przez pacjenta. Czas bardziej skomplikowanych napraw i podścielenia protez, które wymagają wykonania wycisku i konsultacji lekarskiej, ustalany jest indywidualnie – proces ten jednak nie trwa dłużej niż jeden dzień roboczy.

Naprawa protezy zębowej Piastów — umów wizytę.

Zapraszamy do skorzystania z usługi naprawy protez zębowych w Piastowie, w klinice Krokodent, więcej na krokodent.pl. W naszych gabinetach stosujemy najnowsze technologie i materiały, które gwarantują trwałość oraz doskonałe dopasowanie naprawionych protez.

Profesjonalnie, w przyjemnej atmosferze i bez stresu! Umów wizytę +48 533 733 033.