ORTODONCJA

W Krokodent oferujemy różnorodne rozwiązania ortodontyczne, umożliwiające skuteczne leczenie i korektę problemów zgryzu.

Aparaty dzielimy na kilka kategorii:

APARAT RUCHOMY

To rodzaj aparatu ortodontycznego, który można łatwo zdejmować i zakładać. Składa się z elastycznych części, takich jak metalowe druty i akrylowe elementy, wpływające na ruch zębów. Stosuje się go zazwyczaj w przypadku łagodnych problemów ortodontycznych. Wymaga systematycznego noszenia przez określony czas.

APARAT STAŁY

To rodzaj aparatu ortodontycznego, trwale umieszczonego na zębach przez cały okres leczenia. Składa się z metalowych zamków, połączonych drutami, a czasami także gumkami. Aparaty stałe są skuteczne w korygowaniu różnych wad zgryzu i powszechnie stosowane w bardziej zaawansowanych przypadkach ortodontycznych.

Nie bez powodu mówi się, że uśmiech jest najlepszą ozdobą każdego człowieka. To dlatego niemal każdy z nas marzy, żeby posiadać zdrowe i zadbane uzębienie. Na szczęście w dzisiejszych czasach, dzięki nieustannie rozwijającej się stomatologii, istnieje szereg zabiegów, które potrafią całkowicie odmienić uśmiech. Jednym z takich jest bonding zębów.

Czym jest bonding zębów?

Bonding jest całkowicie nieinwazyjną metodą odbudowy zębów przy użyciu innowacyjnych żywic kompozytowych. Podczas zabiegu nie ma miejsca żadna ingerencja w strukturę szkliwa ani też głębsze tkanki zęba. Stosowany do bondingu kompozyt jest podobny do tego, który używany jest podczas wypełniania ubytków próchnicowych. Łączy się on z powierzchnią szkliwa dzięki sile adhezji. Bonding poleca się zwłaszcza osobom niezadowolonym z kształtu, rozmiaru lub koloru swoich zębów. Doskonale sprawdza się również wtedy, kiedy pragniemy pozbyć się szpar między zębami, w tym diastemy. Metoda ta pozwala przede wszystkim na odzyskanie pełnego, równego i zdrowo prezentującego się uzębienia. Bonding wskazany jest również zaraz po zakończeniu leczenia ortodontycznego.

Przebieg bondingu – na czym polega zabieg?

Zabieg bondingu estetycznego składa się z kilku etapów. Czas jego trwania zależy od liczby zębów poddanych zabiegowi, ale przeważnie mieści się w przedziale 1-2 godzin. Stomatolog zaczyna od dokładnego oczyszczenia powierzchni zębów, a następnie przystępuje do wytrawiania, co umożliwia trwałe przyklejenie kompozytu. Ząb pokrywany jest bondem, czyli żywicą łączącą, a następnie nakładany jest kompozyt o wybranym kolorze, nadający zębom pożądany kształt. Materiał jest na koniec utwardzany lampą polimeryzacyjną. Cała procedura jest całkowicie bezbolesna.

Trwałość bondingu i jego efekty.

Bonding estetyczny zyskał popularność ze względu na efekty, krótki czas trwania oraz niższe koszty w porównaniu do innych metod. Zęby stają się równe i uzyskują jednolity kolor, efekt widoczny od razu po zabiegu. Trwałość tego rozwiązania wynosi około pięciu lat, ale jest to uzależnione od higieny jamy ustnej, nawyków żywieniowych oraz cech indywidualnych pacjenta. Regularna higiena, unikanie substancji barwiących i palenia tytoniu, a także systematyczne wizyty kontrolne co 6 miesięcy, przyczyniają się do długotrwałych efektów bondingu estetycznego.

W KrokoDent oferujemy wybielanie zębów przy użyciu nowoczesnej metody nakładkowej, umożliwiającej pacjentom komfortowe wybielanie w zaciszu własnego domu.

Do wybielania zębów stosujemy preparat PHILIPS NiteWhite z formułą ACP (amorficzny fosforan wapnia), o klinicznie potwierdzonej skuteczności, a także redukcji nadwrażliwości zębów w trakcie i po zabiegu.

Proces zabiegu:
Przegląd dentystyczny: przed przystąpieniem do wybielania zębów dokonujemy kompleksowego przeglądu jamy ustnej, aby wykluczyć ewentualne przeciwwskazania miejscowe i/lub ogólne do procedury.
Wyciski i szyny: po wykluczeniu przeciwwskazań, pobieramy wyciski, na podstawie których tworzymy indywidualne szyny, dopasowane do kształtu zębów.
Instruktaż: wizyta u dentysty obejmuje instruktaż dotyczący prawidłowego użytkowania przygotowanych szyn oraz precyzyjnego aplikowania żelu na ich powierzchnię.
Codzienne stosowanie: szyny, wraz z żelem wybielającym, są używane przez Pacjenta na noc. Żel nakłada się równomiernie na przednią część zębów.
Czas kuracji: cała kuracja wybielająca trwa zazwyczaj od 8 do 10 dni, pozwalając na stopniowe wybielenie zębów o kilka odcieni, w zależności od indywidualnych predyspozycji Pacjenta.

Warto pamiętać, że proces ten obejmuje jedynie naturalne tkanki zęba. Zaleca się przeprowadzenie wybielania zębów przed założeniem licówek, mostów czy koron protetycznych, co pozwoli na idealne dopasowanie ich koloru do osiągniętej bieli zębów.