Stomatolog Piastów

Zęby u najmłodszych pacjentów – czy regularne wizyty kontrolne są ważne?

Bardzo często rodzice uważają, iż nie ma konieczności, aby leczyć zęby mleczne u dziecka, ponieważ są to zęby tymczasowe. Jest to oczywiście mylne spostrzeżenie, ponieważ leczenie mleczaków jest niezwykle istotne! Wyleczona odpowiednio wcześnie próchnica na mlecznych zębach, może bowiem zapobiec ubytkom zębów stałych, dlatego, gdy rodzic zauważy, że ząb dziecka jest przebarwiony bądź jego struktura zmieniona, powinien jak najszybciej udać się z pociechą do gabinetu dentystycznego.

Pierwsza wizyta u stomatologa.

Kiedy udać się z dzieckiem na pierwszą wizytę do dentysty? To pytanie zadawane jest bardzo często. Na wizytę kontrolną warto wybrać się już między 6, a 12 miesiącem życia – to właśnie wtedy pojawiają się pierwsze mleczne ząbki u maluszka, dlatego kontrola jamy ustnej będzie w tym czasie bardzo korzystna. W momencie, gdy mały pacjent będzie regularnie odwiedzał dentystę, a podczas wizyt doświadczał właściwego podejścia, w przyszłości łatwiej pokona strach przed ewentualnym zabiegiem. To pozwoli również nauczy,ć dziecko systematyczności, która zagwarantuje mu zdrowy uśmiech. Ogromnym błędem rodzica jest natomiast przyprowadzenie pociechy do stomatologa dopiero w momencie, gdy ząb już boli.

Wizyty u dentysty od najmłodszych lat – zalety.

Dziecko, które rozpoczęło wizyty w gabinecie stomatologicznym od bardzo wczesnego wieku, może pochwalić się prawidłowym rozwojem zgryzu, a także zdrowymi, zadbanymi ząbkami mlecznymi, a później również stałymi. Dentysta podczas wizyt ma za zadanie ocenić stan szkliwa dziecka oraz wytłumaczyć rodzicom najważniejsze zagadnienie związane z profilaktyką próchnicy, kolejnością wyrzynania zębów czy też dietą, mającą pozytywny wpływ na uzębienie ich pociechy. Dzięki systematycznym kontrolom, stomatolog ma przede wszystkim możliwość zatrzymania próchnicy już na jej wczesnym etapie (niemowlęta również często cierpią na tzw. próchnicę butelkową, wywołaną najczęściej sposobem karmienia). Warto zatem zabierać malucha na wizytę kontrolną do dentysty co 3-6 miesięcy.

Fluoryzacja zębów u dzieci.

Ząbki najmłodszych pacjentów są znacznie bardziej podatne na działanie szkodliwych bakterii oraz na uszkodzenia mechaniczne, dlatego, by temu zapobiec, warto przyprowadzić dziecko do gabinetu stomatologicznego na fluorowanie zębów. Na czym polega zabieg? Fluoryzacja (tzw. fluoryzacja kontaktowa lub egzogenna) jest kilkuminutowym zabiegiem, podczas którego dentysta na uprzednio oczyszczone zęby, nakłada specjalny preparat (najczęściej w postaci żelu lub smakowej pianki), zawierający wysokie stężenie aktywnego fluoru. Zabieg ten jest całkowicie bezbolesny oraz bezpieczny i warto powtarzać go mniej więcej co pół roku.

Zalety fluoryzacji:

  • Fluor hamuje rozwój bakterii próchnicotwórczych
  • Fluor wytwarza na zębach powłokę, chroniąca je przed negatywnym działaniem kwasów
  • Wzmacnia szkliwo oraz wspiera proces jego remineralizacji
  • Zabieg ogranicza przywieranie kamienia nazębnego
  • Fluoryzacja stosowana u najmłodszych pacjentów, wzmacnia zęby na całe życie