W momencie kiedy dochodzi do utraty zęba, powstaje konieczność, ażeby odbudować takowy ubytek. Na szczęście współczesna stomatologia oferuje nam możliwość zastosowania niezwykle innowacyjnych sposobów leczenia, które pozwalają odtworzyć ubytek zęba, jednocześnie zachowując wszelkie jego naturalne funkcje. Niestety bardzo często pacjenci, którzy posiadają braki w uzębieniu, podejmują leczenie motywowane tylko przesłankami estetycznymi, kiedy to problem ten dotyczy zębów przednich. Jest to poważny błąd, bowiem może to doprowadzić do wielu konsekwencji zdrowotnych. Pacjenci, którzy mają za sobą leczenie implantologiczne doceniają implanty za ich wyjątkowo naturalny wygląd, a także niezwykły komfort użytkowania. Wiele osób jednak wciąż obawia się tego jak wygląda cały proces leczenia i wstrzymuje się z decyzją o podjęciu leczenia.

Cały czas leczenia można podzielić pokrótce na trzy etapy, które przedstawimy poniżej.

Etap pierwszy – konsultacja implantologiczna.

Najważniejszym, pierwszym krokiem, jaki musimy podjąć w czasie leczenia jest udanie się na konsultację ze specjalistą, który podczas wizyty m.in. dokładnie weryfikuje to, czy występują jakiekolwiek przeciwskazania, ażeby przystąpić do dalszych etapów. Tutaj bardzo istotne jest więc, by w czasie wywiadu przekazać lekarzowi wszystkie informacje dotyczące naszego stanu zdrowia, a także nawyków żywieniowych, gdyż ma to ogromny wpływ na powodzenie zabiegu. W czasie wizyty otrzymamy wszystkie niezbędne nam szczegóły na temat samego przebiegu leczenia implantologicznego, informacji związanych z przygotowaniem się do zabiegu, jak również zaleceń, których będziemy musieli przestrzegać w czasie rekonwalescencji. W czasie wizyty musimy także przedstawić lekarzowi swoje oczekiwania względem efektów protetycznych oraz estetycznych. Po zapoznaniu się z opracowanym przez specjalistę planem leczenia, wszystkimi kosztami i po ich zaakceptowaniu, przystępujemy następnie do kolejnego etapu.

Etap drugi – wszczepienie implantu zęba.

Na początku warto jest odpowiedzieć na pytanie, które zadają sobie niemal wszyscy pacjenci – czy zabieg wszczepienia implantu zęba boli? Absolutnie nie, ponieważ cały ten proces odbywa się w znieczuleniu miejscowym, a jego dawka jest indywidualnie dopasowywana do zapotrzebowania danego pacjenta, dzięki czemu ból ani jakikolwiek dyskomfort nie jest w jego trakcie odczuwany. Po podaniu znieczulenia, chirurg przystępuje do nacięcia dziąsła, delikatnie je rozsuwa, a następnie nawierca otwór, do którego wprowadzany zostaje implant, po czym na końcu zakładane zostają szwy. Zabieg wykonywany jest z użyciem specjalistycznego mikroskopu, dzięki któremu lekarz niezwykle sprawnie i w precyzyjny sposób przeprowadza zabieg, który trwa około pół godziny.

Etap trzeci – rekonwalescencja po zabiegu.

Kluczowe w danym etapie są przede wszystkim pierwsze dwa tygodnie po wszczepieniu implantu, albowiem w tym czasie tkanki się goją. To właśnie z tego powodu, tak istotne jest, aby ścisłe przestrzegać zaleceń lekarza, a są to np.:

  • spożywanie rozdrobnionego, a najlepiej płynnego pokarmu
  • omijanie podczas mycia zębów danego obszaru, aby nie podrażniać tkanek
  • płukanie jamy ustnej letnią wodą bądź solą fizjologiczną po spożyciu każdego posiłku
  • zakaz palenia papierosów
  • przyjmowanie zaleconych leków, jeżeli takowe zostały nam przepisane

Po upływie tych dwóch tygodni, podczas wizyty chirurg stomatologiczny usuwa nam szwy, po czym po upływie od dwóch do czterech miesięcy, należy udać się na kolejną wizytę kontrolną, w czasie której planowane jest dalsze leczenia, mające na celu wykonanie koron zębowych.

Dodaj komentarz