Ortodoncja

W dzisiejszych czasach ortodoncja kojarzy się głównie z estetyką i prostymi zębami.

Jednak leczenie takie to nie tylko kwestia kosmetyczna ale przede wszystkim eliminacja wady zgryzu. Nieprawidłowo ustawione zęby sprzyjają próchnicy (utrudniona  higiena), uniemożliwiają ich właściwe odbudowanie w trakcie leczenia zachowawczego/protetycznego, mają wpływ na wymowę, funkcje żucia, a nawet na wady postawy.

Pamiętajmy, że w żadnym wieku nie jest za późno na leczenie ortodontyczne, a niekiedy jest ono nawet konieczne. Ważne jest kompleksowe podejście do leczenia stomatologicznego. Założenie aparatu ortodontycznego to często sposób na uniknięcie późniejszych kłopotów ze stanem zdrowia zębów – pojawiająca się próchnica w trudno dostępnych miejscach, dolegliwości stawu skroniowo-żuchwowego, ścieranie i odpryski szkliwa zębów.

Etapy leczenia aparatem ortodontycznym


1. Konsultacja

Na konsultację wstępną Pacjent powinien zgłosić się przynajmniej ze zdjęciem pantomograficznym (zdjęcie rentgenowskie przedstawiające ogólny stan wszystkich zębów oraz struktur je otaczających). U dorosłych i starszych dzieci wskazane jest również zdjęcie cefalometryczne ( zdjęcie rentgenowskie z profilu, przedstawiające relację szczęki i żuchwy względem siebie i względem twarzoczaszki). Skierowanie na takie zdjęcia można uzyskać nieodpłatnie w naszej przychodni.

2. Plan leczenia

Lekarz ortodonta posiadający dane z badania i rozmowy z pacjentem, zdjęcia rentgenowskie, modele oraz zdjęcia twarzy jest w stanie zaplanować leczenie ortodontyczne Pacjenta. Stąd po konsultacji kolejną wizytą jest przedstawienie szczegółowego planu leczenia na piśmie wraz z kosztorysem, czasem leczenia oraz zaleceniami. Dopiero po tej wizycie możliwe jest założenie/oddanie aparatu ortodontycznego.

3. Leczenie

Aktywna faza leczenia ortodontycznego. Zaczyna się już w momencie założenia/oddania aparatu przez lekarza dentystę ortodontę. Szczególna uwagę należy zwrócić na dokładną higienę oraz zgłaszanie się na wizyty kontrolne w terminie zaleconym przez lekarza prowadzącego, zwykle co 4-6 tygodni. Na wizytach tych w zależności od rodzaju aparatu odbywa się: w przypadku ortodontycznych aparatów stałych – zmiana łuków, zmiana ligatur (tzw. „gumeczek”), dodanie lub usunięcie dodatkowych elementów; w przypadku ortodontycznych aparatów ruchomych – ich aktywacja, poprawa utrzymania klamer, korekta płyty aparatu.

4. Retencja

Zdjęcie aparatu stałego to nie koniec leczenia ortodontycznego. Następnie zalecane jest stabilizowanie zębów w nowej pozycji, czyli utrzymanie efektów leczenia. Czas retencji powinien być przynajmniej dwa razy dłuższy niż etap aktywnego leczenia. Zalecana jest wieloletnia, a w niektórych przypadkach dożywotnia retencja jako gwarancja zachowania ustawienia prostych zębów.

  Retainer może być:

 • stały – niewyjmowany, najczęściej w postaci drucika przyklejonego do wewnętrznej strony zębów przednich
 • ruchomy- wyjmowany, płytka przypominająca aparat dla dzieci lub przezroczysta szyna na zęby
 • Lekarz ortodonta prowadzący leczenie decyduje o rodzaju retencji.

  Aparaty ortodontyczne możemy podzielić:

  Według sposobu użytkowania:

 • ruchome – pacjent sam zakłada i zdejmuje wykonany wcześniej aparat
  • dla dzieci np. płytka Schwarza, Twinblock, aparat Klammta, aparat blokowy
  • dla dorosłych Clear Aligner
 • stałe – założone na zęby na stałe przez lekarza ortodontę


 • Według sposobu umiejscowienia zamków:

 • labialne („tradycyjne”) – zamki umieszczone po stronie wargowej zębów
 • lingwalne, inaczej językowe – zamki mocowane po stronie językowej zębów, niemalże zupełnie niewidoczne podczas mówienia, uśmiechania, jedzenia.


 • Według rodzajów zastosowanych zamków:

 • ligaturowe – metalowe, estetyczne lub mieszane
 • bezligaturowe tzw. samoligaturujące
Co to jest aparat stały mieszany?

Na zęby przednie zakładane są zamki estetyczne, na zęby tylne, które są mniej widoczne, zamki metalowe.

Co to jest aparat samoligaturujący?

Aparat samoligaturujący to aparat stały bez tzw.”gumek” przytwierdzających drut do zamka. Zamki posiadają specjalna zapadkę, która przytrzymuje łuk. Wyeliminowanie ligatur zmniejsza tarcie, co powoduje w wielu przypadkach skrócenie czasu leczenia. Wizyty kontrolne mogą odbywać się rzadziej tj. co ok. 8 tygodni.
Lekarz zajmujący się ortodoncją w naszej placówce pracuje z aparatami samoligaturującymi T1 firmy Ortho Classic oraz Empower firmy American Orthodontics

Czym jest aparat lingwalny?

Aparat lingwalny jest to bardzo estetyczny aparat stały. Zamki zakładane są od strony językowej/podniebiennej zębów, więc są niezauważalne podczas mówienia, jedzenia, uśmiechania.

Stomatolog ortodonta

Konsultacje

Na wizycie konsultacyjnej u lekarza stomatologa ortodonty można dowiedzieć się o możliwościach leczenia w konkretnym przypadku. Bo każdy przypadek powinien być rozpatrywany indywidualnie. Lekarz przedstawi wszystkie możliwości leczenia. U dzieci zaleci odpowiedni czas na leczenie aparatem ruchomym/aparatem stałym oraz odpowiedni aparat. U dorosłych, ze względu na różnorodność ortodontycznych aparatów stałych, postara się dobrać aparat najmniej dla Państwa uciążliwy w codziennym użytkowaniu.

Jeżeli potrzebujesz specjalistycznej porady dentysty zadzwoń i umów się na wizytę. Stomatolog Ortodonta Pruszków tel. 533 733 033

aparat ortodontyczny
Call Now Button