Stomatolog Piastów

Kiedy umówić pierwszą wizytę u dentysty z dzieckiem?

Mnóstwo rodziców malutkich dzieci zastanawia się niejednokrotnie, kiedy jest najlepszy moment, aby wybrać się ze swoją pociechą na pierwszą wizytę do stomatologa. Należy bowiem pamiętać, że dbanie o zęby mleczne jest tak samo ważne jak o zęby stałe, dlatego też gabinet dentystyczny powinniśmy z naszym dzieckiem odwiedzać regularnie.

Pierwszy raz u dentysty – wizyta adaptacyjna.

Pierwsza wizyta adaptacyjna u stomatologa powinna mieć już miejsce między 6 a 12 miesiącem życia naszego dziecka. Niektóre osoby może to zdziwić, albowiem w tym czasie wyrzynają się dopiero pierwsza ząbki, jednakże jak już wyżej pisaliśmy, dbanie o mleczaki jest niezwykle istotne. Mają one bowiem fundamentalny wpływ na zdrowie zębów stałych oraz właściwe kształtowanie się zgryzu. Wizyty kontrolne na etapie wczesnego wieku dziecka, umożliwiają lekarzowi sprawdzenia czy rozwój mlecznego uzębienia przebiega prawidłowo, ocenić stan szkliwa, rozwiać wszystkie wątpliwości dotyczące kolejności pojawiania się zębów, profilaktyki próchnicy oraz wad zgryzu, a także diety i higieny jamy ustnej. Bardzo ważna jest zatem właśnie wizyta adaptacyjna u dentysty, która pozwoli dziecku oswoić się z gabinetem stomatologicznym oraz samym lekarzem. Podczas takiej wizyty, stomatolog może w zabawny i przyjemny sposób, opisać dziecku to, czego może się spodziewać na kolejnych wizytach, jak również zapoznać go z niektórymi narzędziami. Taka wizyta adaptacyjna pozwala niejednokrotnie zbudować dobrą współpracę między lekarzem, dzieckiem i rodzicami.

Jak często chodzić z dzieckiem do dentysty?

To, jak często należy odwiedzać gabinet dentystyczny z naszą pociechą jest już kwestią, którą indywidualnie ustala już sam specjalista – zwykle odbywają się one co 3-6 miesięcy. Rodzice muszą zdawać sobie sprawę z tego, iż dynamika zmian zachodzących w jamie ustnej dziecka, jest znacznie większa, aniżeli u dorosłych. Dzięki wczesnym, systematycznym wizytom kontrolnym, stomatolog jest w stanie wychwycić początki próchnicy na jej bardzo wczesnym etapie, których rodzic nie jest w stanie sam zauważyć. Ponadto, takie wizyty pełnią również funkcję wychowawczą oraz adaptacyjną. Tym sposobem, nie tylko dbamy o stan ząbków i jamy ustnej dziecka, ale także i przyzwyczajamy je do wizyt w gabinecie stomatologicznym. Nasz maluch uczy się, iż powinno się profilaktycznie odbywać systematyczne wizyty kontrolne u dentysty. To właśnie dzięki takiemu postępowaniu, dziecko nigdy nie powie nam, że boi się wizyty. Najważniejsze jest albowiem to, aby pierwsza wizyta z dzieckiem, nie była spowodowana bólem zęba! Z łatwością można sobie wtedy wyobrazić jaką traumą dla naszej pociechy może stać się taka wizyta, i że każda następna będzie się jej już kojarzyła wyłącznie z bólem. Lepiej zatem, aby pierwszy kontakt ze stomatologiem miał wyłącznie na celu sprawdzenie ząbków, bądź ewentualną ich fluoryzację, aniżeli od razu wiązała się z koniecznością leczenia.