Stomatolog Piastów

Bonding zębów – olśniewający uśmiech na jednej wizycie.

bonding

Nie bez powodu powiada się, że uśmiech jest najlepszą ozdobą każdego człowieka. To dlatego niemal każdy z nas marzy, żeby posiadać zdrowe i zadbane uzębienie. Na szczęście w dzisiejszych czasach, dzięki nieustannie rozwijającej się stomatologii, istnieje szereg zabiegów, które potrafią całkowicie odmienić uśmiech. Jednym z takich jest właśnie bonding zębów.

Czym jest bonding zębów?

Bonding jest całkowicie nieinwazyjną metodą odbudowy zębów przy użyciu innowacyjnych żywic kompozytowych. Podczas zabiegu nie ma miejsca jakakolwiek ingerencja w strukturę szkliwa ani też głębsze tkanki zęba. Stosowany do bondingu kompozyt jest podobny do tego, który jest używany podczas wypełniania ubytków próchnicowych. Łączy się on z powierzchnią szkliwa dzięki sile adhezji. Bonding poleca się zwłaszcza osobom, które borykają się z problemami dotyczącymi kształtu, rozmiaru lub koloru zębów. Nadaje się ona również wtedy, kiedy pragniemy pozbyć się szpar między zębami, w tym też diastemy. Metoda ta pozwala przede wszystkim na odzyskanie pełnego, równego i zdrowo prezentującego się uzębienia. Bonding wskazany jest również zaraz po zakończeniu leczenia ortodontycznego.

Przebieg bondingu – na czym polega zabieg?

Bonding zębów odbywa się w kilku etapach. Czas trwania całego zabiegu uzależniony jest przede wszystkim od zakresu pracy (tj. ilości zębów poddawanych zabiegowi), wprawy i tempa pracy lekarza i trwa około 1-2 godzin. aczkolwiek najczęściej nie trwa to dłużej niż godzina. Bonding przeprowadzamy na zębach bez zmian próchnicowych. Stomatolog przystępuje w pierwszej kolejności do starannego oczyszczenia powierzchni zębów. Kolejnym krokiem jest wytrawienie powierzchni zębów, dzięki czemu zastosowany później kompozyt trwale przylega. Tak przygotowany ząb, dentysta pokrywa bondem, czyli żywicą łączącą, na którą nakładany jest kompozyt w odpowiednio dobranym kolorze, po czym nadaje mu pożądany kształt. Nałożony materiał jest na końcu utwardzany lampą polimeryzacyjną. Cała procedura jest całkowicie bezbolesna.

Trwałość bondingu i jego efekty.

Od dłuższego czasu bonding zębów cieszy się wielkim uznaniem i popularnością. Wszystko to zawdzięcza świetnym efektom końcowym, krótkiemu czasowi zabiegu oraz znacznie niższym kosztom w porównaniu do innych metod. Nałożony kompozyt sprawia, iż zęby są równe i mają jednolity kolor, a cały ten efekt jest widoczny od razu po zakończeniu leczenia. Trwałość bondingu wynosi około pięć lat, aczkolwiek kluczowymi kwestiami, które mają na to wpływ są nawyki higieniczne żywieniowe, jak również indywidualne cechy osobnicze pacjenta jak np. skład śliny. Systematyczne szczotkowanie, nitkowanie zębów oraz płynów do płukania ust lub irygatorów, mają pozytywny wpływ na trwałość kompozytu. Zalecane jest stosowanie szczoteczek sonicznych. Nie należy stosować past wybielających, które mają silne właściwości ścierne. Unikać należy nadmiernego spożywania mocno barwiących płynów i pokarmów, a także ograniczyć, a najlepiej wykluczyć całkowicie palenie tytoniu. Należy również przestrzegać terminów wizyt kontrolnych, które powinny być nie rzadziej niż co 6 miesięcy.