ul. Armii Krajowej 36

05-800 Pruszków

Bonding zębów – olśniewający uśmiech na jednej wizycie.

bonding

Nie bez powodu powiada się, że uśmiech jest najlepszą ozdobą każdego człowieka. To dlatego niemal każdy z nas marzy, ażeby posiadać zdrowe i zadbane uzębienie. Na szczęście w dzisiejszych czasach, dzięki nieustannie rozwijającej się dziedzinie stomatologii, istnieje szereg najróżniejszych zabiegów, które potrafią całkowicie odmienić ludzki uśmiech. Jednym z takowych jest właśnie bonding zębów.

Czym jest bonding zębów?

Bonding jest całkowicie nieinwazyjną metodą odbudowy zębów przy użyciu innowacyjnych żywic kompozytowych. Podczas zabiegu nie ma miejsca jakakolwiek ingerencja w strukturę szkliwa ani też głębszej tkanki zęba. Stosowany tutaj kompozyt jest podobny do tego, który jest używany podczas wypełniania ubytków próchnicowych i łączy się on z powierzchnią szkliwa dzięki sile adhezji. Bonding poleca się zwłaszcza osobom, które borykają się z problemami dotyczącymi kształtu lub rozmiaru zębów, a także deformacji korony. Nadaje się ona również wtedy, kiedy pragniemy pozbyć się szpar między zębami, w tym też diastemy. Dana metoda pozwala zatem przede wszystkim na odzyskanie pełnego, równego i zdrowo prezentującego się uzębienia, a także wtedy, gdy chcemy skutecznie zamaskować nieestetyczne przebarwienia zębowe.

Przebieg bondingu – na czym polega zabieg?

Bonding zębów odbywa się w kilku etapach, a sam czas trwania całego zabiegu uzależniony jest przede wszystkim od tego, jakiego zakresu pracy wymaga przeprowadzana korekta uzębienia, aczkolwiek najczęściej nie trwa to dłużej niż godzina. W momencie, gdy zabiegowi poddawane są zęby bez jakichkolwiek zmian próchnicowych, chorób przyzębia ani też stwierdzony nie jest u pacjenta bruksizm, stomatolog przystępuje w pierwszej kolejności starannego oczyszczenia powierzchni danego zęba. Kolejnym krokiem jest natomiast wytrawienie powierzchni zęba przy pomocy specjalnego kwasu, a także płukanie jamy ustnej – dzięki temu zastosowany później kompozyt trwale przylega. Następnie tak przygotowany ząb, stomatolog pokrywa bondem, czyli żywicą podkładową, na którą nakładany jest kompozyt w odpowiednio dostosowanym kolorze, po czym nadaje mu pożądany kształt. Nałożony materiał jest na końcu utwardzany przy pomocy naświetlania lampą polimeryzacyjną. Cała procedura jest oczywiście całkowicie bezbolesna i często nie wymaga zastosowania znieczulenia.

Trwałość bondingu i jego efekty.

Od dłuższego czasu bonding zębów cieszy się wielkim uznaniem i popularnością, a wszystko to zawdzięcza świetnym efektom końcowym, krótkiemu czasowi zabiegu oraz znacznie niższym kosztom w porównaniu do innych metod. Nałożony kompozyt sprawia, iż zęby są równe i mają jednolity kolor, a cały ten efekt jest widoczny od razu po zakończeniu leczenia. Trwałość bondingu wynosi około pięć lat, aczkolwiek kluczowymi kwestiami, które mają na to wpływ są nawyki higieniczne żywieniowe, jak również indywidualne cechy osobnicze pacjenta jak np. skład śliny. Systematyczne szczotkowanie, nitkowanie zębów oraz płynów do płukania ust lub irygatorów, mają pozytywny wpływ na żywotność bondu. Unikać należy natomiast nadmiernego spożywania mocno barwiących płynów i pokarmów, a także ograniczyć, a najlepiej wykluczyć całkowicie palenie wyrobów tytoniowych oraz past wybielających, które  mają silne właściwości ścierne.