Stomatolog Piastów

Wpływ zdrowia jamy ustnej na zdrowie pacjenta.

Świadomość ludzi na temat tego, jak duży wpływ na kondycję całego organizmu ma stan zdrowia jamy ustnej, nieustannie jest bardzo mała. Lęk przed gabinetem stomatologicznym spowodowany związanym z tym bólem, kosztem, czy też przymusem spędzenia czasu wolnego na fotelu dentystycznym, skutecznie sprawia, iż wiele osób dorosłych unika badań profilaktycznych, a nawet i samych zabiegów. Ignorują oni pojawianie się ubytków, a także innych poważniejszych problemów najczęściej do momentu, gdy wystąpi ból, którego nie potrafią znieść.

Zdrowa jama ustna = zdrowy organizm!

Niezaprzeczalnie właściwa kondycja jamy ustnej ma spore znaczenie dla ogólnego dobrostanu człowieka, albowiem daje ona możliwość bezproblemowego przeżuwania, a także połykania pokarmów, uśmiechania się, rozmawiania oraz odczuwania wszelkich smaków. Należy zdawać sobie sprawę z tego, iż choroby jamy ustnej, takie jak próchnica, schorzenia przyzębia i dziąseł, jak również wady zgryzu, podwyższają prawdopodobieństwo występowania dolegliwości całego ustroju, przede wszystkim układu oddechowego i układu krążenia.

Czym jest próchnica?

Niestety dbałość o zdrowie jamy ustnej wymaga od nas regularnego poświęcania temu czasu oraz systematycznej profilaktyki, ponieważ jest to środowisko, które niezwykle sprzyja rozwojowi bakterii, przez co finalnie mamy do czynienia z próchnicą. Możemy to z łatwością zaobserwować, gdyż codziennie na naszych zębach namnażające się bakterie wytwarzają płytkę nazębną, mającą postać przezroczystej, lepkiej substancji, która osadza się zarówno na zębach, jak i dziąsłach. Nieusuwane bakterie znajdujące się w resztach pokarmów będą produkować kwasy, przez które to powstają ubytki w zębach. Właśnie dlatego tak istotnym jest, ażeby regularnie oraz dokładnie ją usuwać, gdyż nieleczona próchnica skutkuje utratą zębów, a oprócz tego przez otwartą furtkę, jaką jest nasza jama ustna, bakterie swobodnie mogą przedostać się do innych układów ludzkiego ciała, ale również i być dużym niebezpieczeństwem w stanie nagłego spadku odporności organizmu. W obecnych czasach próchnica jest wciąż jedną z najbardziej powszechnych chorób zębów, bowiem zmaga się z nią różnym stopniu, około 80% całej światowej populacji.

Nie należy zapominać o dziąsłach.

Podczas dbania o jamę ustną nie można również zapominać o tym, aby poświęcić część uwagi swoim dziąsłom i przyzębiu, ponieważ badania także potwierdziły, iż wszelkie dotyczące ich schorzenia mają niezwykle negatywny wpływ na ludzki organizm. Szczególną uwagę powinni im poświęcić wszyscy ci, którzy zaliczają się do grona cukrzyków, jak również osoby obciążone podwyższonym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych. Powinni oni być nieustannie pod opieką periodontologa oraz rygorystycznie przestrzegać odpowiedniej profilaktyki. Obowiązkowa, niezwykła dbałość o higienę jamy ustnej, staranne szczotkowanie zębów, a także czyszczenie przestrzeni między zębowych w połączeniu z profesjonalną higienizacją, pozwoli cieszyć się takim osobom nieprzerwanie dobrym zdrowiem.

Musimy zatem pamiętać, iż systematyczne badania profilaktyczne u dentystów, skutecznie pomogą zniwelować ryzyko pojawienia się bądź rozwijania schorzeń jamy ustnej, co również pozytywnie odbije się na ogólnym stanie zdrowia organizmu. Przede wszystkim istotnym jest również, aby wypracować codziennie nawyki, mające na celu dbanie o stan naszego uzębienia. Skutecznie pomogą w tym nowoczesne przyrządy oraz produkty do higieny jamy ustnej, takie jak szczoteczka soniczna bądź elektryczna, irygator, płyny do płukania czy też nić dentystyczna.