Koferdam to niezwykle chętnie używane akcesorium w stomatologii, albowiem skutecznie zwiększa ono bezpieczeństwo pacjenta oraz usprawnia zabiegi takie jak np. leczenie kanałowe. W danym artykule przybliżymy jak działa koferdam, a także kiedy jest on stosowany.
Czym jest koferdam?
Oczywistym jest, że przeprowadzanie różnych zabiegów stomatologicznych wymaga odpowiedniej wiedzy oraz precyzji, lecz oprócz tego niezbędne są do tego odpowiednie narzędzia. Jednym z takowych jest właśnie koferdam. Co to takiego? Jest to akcesorium, które przypomina ślinochron. Pierwszy raz zostało ono wykorzystane już w XIX wieku przez Sanford C. Barnum, który w wodoodpornej serwetce wyciął otwór, dopasowując ją do jamy ustnej pacjenta. Aktualnie koferdamy stomatologiczne są wykonane ze specjalnej płachty stworzonej z lateksu bądź silikonu.
Jak wygląda założenie koferdamu?
Przed jego zastosowaniem, stomatolog wykorzystuje specjalny dziurkacz, ażeby zrobić w gumie otwór, który wielkością odpowiada leczonemu zębowi, co pozwala na jego wyizolowanie. W celu utrzymania płachty we właściwym miejscu, stosuje się natomiast klamry. Posiadają one specjalnie skonstruowaną budowę tak, aby odpowiadały one budowie zębów. Dodatkowo, płachta jest naciągana na ramkę, którą lokuje się wokół ust pacjenta (najczęściej ma ona kształt litery „U”). Właściwie dopasowany koferdam stomatologiczny pozwala dentyście widzieć wyłącznie wymagającego leczenia zęba wraz z tymi, które do niego przylegają. Należy wiedzieć, iż właściwie założony koferdam nie utrudnia w żaden sposób oddychania. Natomiast, kiedy płachta powoduje u pacjenta ból, stomatolog stosuje znieczulenie.
Element znacząco usprawniający zabiegi stomatologiczne.
Jak wiadomo, stomatologia jest dziedziną, w której kluczowa jest precyzja, dlatego też koferdam jest akcesorium wyjątkowo przydatnym. Przez Europejskie Stowarzyszenie Endodoncji zostały nawet wprowadzone wytyczne, które zalecają zastosowanie koferdamu w trakcie leczenia kanałowego. Oddziela on bowiem dany ząb od innych, a także stanowi skuteczną barierę między zębem, a policzkami oraz językiem. Płachta pomaga również uniemożliwić docieranie wilgoci wilgoci, która z kolei nie pozwala na wykonanie wypełnienia. Ponadto, koferdam sprawia, że do leczonego zęba nie przedostają się bakterie obecne w ludzkiej ślinie. Oprócz tego, założenie danego akcesorium pozwala uniknąć ewentualnego podrażnienia bądź skaleczenia języka lub policzków, a także znacząco minimalizuje prawdopodobieństwo połknięcia przez pacjenta narzędzia, którym operuje stomatolog. To oczywiście pokazuje tylko, iż koferdam stomatologiczny nie tylko zwiększa precyzje przeprowadzanych zabiegów, ale również i bezpieczeństwo pacjentów.
Koferdam nie jest jednak stosowany wyłącznie podczas leczenia kanałowego. Przez wzgląd na swoje liczne zalety, używany jest podczas mnóstwa zabiegów stomatologicznych, które wymagają odizolowania zębów od śliny pacjenta. Do zastosowania opisywanego ślinochronu nie ma przy tym żadnych przeciwwskazań, z wyjątkiem uczulenia na któryś z materiałów, z których są one tworzone.