Nadwrażliwość zębów to niezaprzeczalnie bardzo poważny i powszechny problem, którego nie należy lekceważyć. W ogromnej mierze ma to związek z nieodpowiednimi nawykami higienicznymi. Jeżeli więc spożywaniu gorących lub zimnych napojów i posiłków, a także słodyczy i kwaśnych owoców towarzyszy dyskomfort oraz silny ból, to z pewnością mamy do czynienia z nadwrażliwością zębów.
Czym jest nadwrażliwość zębów?
Jest to nic innego jak nadmierna reakcja zębów na ciepło, zimno oraz inne czynniki. Objawia się ona najczęściej silnym, krótkotrwałym bólem, spowodowanym reakcją odsłoniętej zębiny na bodźce termiczne, chemiczne, dotykowe, a także osmotyczne. Ból może również być wywołany przez niektóre procedury stomatologiczne, takie jak np wybielanie, opracowywanie zęba pod koronę lub leczenie periodontologiczne. Nie jest to natomiast związane z żadną chorobą ani wadą zęba.
Przyczyny nadwrażliwości zębów.
Zębina jest niezwykle delikatną, unerwioną tkanką zęba, którą przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych ochrania szkliwo. Niestety szkliwo bardzo łatwo uszkodzić, czego skutkiem jest następnie odsłonięcie zębiny oraz nadwrażliwość zębów. Tak jak już pisaliśmy powyżej, nadwrażliwość wynika najczęściej z niedostatecznej higieny jamy ustnej i złych nawyków żywieniowych, aczkolwiek może być to również związane z naturalną słabością szkliwa bądź wadą zgryzu.
Nadwrażliwości zębów sprzyja:
- Używanie silnie ścierających past do zębów i twardych szczoteczek
- Zbyt mocne szczotkowanie zębów
- Spożywanie dużej ilości słodyczy
- Częste spożywanie produktów kwaśnych, takich jak cytrusy, soki czy też gazowane napoje, które skutkują powolną demineralizacją szkliwa
- Nieodpowiednia technika mycia zębów
- Nagromadzenie kamienia nazębnego
- Spożywanie zimnych i gorących pokarmów oraz napojów
- Próchnica
- Nieświadome zgrzytanie zębów podczas snu (bruksizm)
- Choroba refluksowa lub częste wymioty
- Obgryzanie paznokci
- Zabiegi stomatologiczne np. wybielanie
Jak złagodzić dolegliwości towarzyszące nadwrażliwości zębów?
Sposobem na zwalczenie nadwrażliwości zębów jest przede wszystkim zadbanie o właściwą higienę jamy ustnej. Zmiana nawyków najczęściej przynosi już efekty po paru dniach. Warto stosować się ponadto do poniższych zasad:
- Stosować specjalną pastę do wrażliwych zębów, która powinna zawierać związki fluoru
- Należy delikatnie szczotkować zęby ruchem wymiatającym, od dziąseł po koronę
- Myć zęby wyłącznie miękką szczoteczką
- Zęby należy myć co najmniej dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku
- Zębów nie należy myć od razu po spożyciu kwaśnych pokarmów, albowiem osłabiają one mocno warstwę ochronną (warto odczekać godzinę bądź uprzednio wypłukać usta wodą)
- Gdy ból jest wyjątkowo silny, pastę na nadwrażliwość można nałożyć bezpośrednio na bolące zęby
- Pielęgnacje jamy ustnej warto uzupełnić stosując płyn do płukania przeznaczony do zębów wrażliwych oraz nić dentystyczną
- Raz w ciągu roku warto udać się na profesjonalne usunięcie kamienia nazębnego
- Zimne napoje bezpieczniej jest pić używając słomki
Jeżeli jednak zmiana nawyków pielęgnacyjnych nie przynosi efektów, obowiązkowa będzie wizyta w gabinecie stomatologicznym, albowiem nieustający, silny ból może być oznaką bardzo zniszczonego szkliwa lub obniżenia dziąseł.