Większość osób z pewnością choć raz miała w swoim życiu styczność z kimś posiadającym nieprzyjemny zapach z ust bądź też sam boryka się z takowym problemem. Niewątpliwie jest to bardzo wstydliwa kwestia, która może być spowodowana przez wiele czynników. W danym artykule skupimy się jednak wyłącznie na problemach mających związek ze stanem zębów oraz dziąseł, które mogą go powodować.
Przyczyny nieprzyjemnego zapachu z ust.
Brzydki zapach z ust określany jest jako halitoza, który jest spowodowany najczęściej efektem obecności bakterii żyjących na zębach, dziąsłach oraz języku. Jest to problem, który może skutecznie utrudniać nam życie oraz nawiązywanie kontaktów z ludźmi, dlatego ważnym jest, aby jak najszybciej podjąć działania, ażeby się go pozbyć. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że zaniedbania w higienie jamy ustnej w połączeniu z chorobami dziąseł, ubytkami w zębach, a także niewłaściwym funkcjonowaniu układów pokarmowego oraz oddechowego, może spowodować, iż ten problem będzie znacznie intensywniejszy.
Najczęstszymi przyczynami nieświeżego oddechu, mającymi związek z jamą ustną są:
- Niewłaściwe szczotkowanie zębów
- Brak stosowania płynów do płukania jamy ustnej oraz nici dentystycznej
- Choroby zębów tj. próchnica, psujące się korzenie zębów, zgorzel miazgi
- Choroby przyzębia oraz dziąseł tj. paradontoza, zapalenie dziąseł
- Owrzodzenia jamy ustnej
- Grzybica jamy ustnej
- Zaburzenia wydzielania śliny
- Zażywanie niektórych leków, nadużywanie alkoholu, palenie papierosów
Jak pozbyć się nieświeżego oddechu?
Chcąc skutecznie zwalczyć problem brzydkiego zapachu z ust, należy wyeliminować wszelkie jego przyczyny. Trzeba zdawać sobie sprawę, iż samodzielnie jesteśmy w stanie podnieść jakość higieny jamy ustnej. Warto dokładnie szczotkować zęby, pamiętając o „wymiataniu” resztek pokarmu, jak również nie zapominać o szorowaniu języka. Do codziennej rutyny należy także dodać czyszczenie przestrzeni międzyzębowych przy użyciu nici dentystycznej oraz płukanie jamy ustnej specjalnym płynem antybakteryjnym. Jeśli jednak przyczyny są poważniejsze, aniżeli tylko zaniedbania w higienie jamy ustnej, konieczna jest jak najszybsza wizyta u dentysty, który dokładnie zbada stan naszego uzębienia i w razie konieczności, zastosuje odpowiednie leczenie. Po uporaniu się ze wszystkimi problemami z zębami, warto również poddać się profesjonalnemu zabiegowi higienizacji. Który odbywa się w trzech krokach: skaling, piaskowanie oraz fluoryzacja.
Wyleczenie zębów i zabieg higienizacji jest oczywiście doskonałym wstępem do walki z halitozą, jednakże trzeba zdawać sobie sprawę, że chcąc nie zaprzepaścić wykonanej pracy, musimy nieustannie i systematycznie dbać o higienę jamy ustnej. Odpowiednie czyszczenia zębów oraz jamy ustnej w domu, a także regularne poddawanie się zabiegowi higienizacji może bowiem raz na zawsze uwolnić nas od tego wstydliwego problemu.