Krwawiące dziąsła są jednym z najczęściej występujących problemów dotyczących jamy ustnej. Nigdy nie należy tego ignorować, albowiem przyczyny krwawienia mogą być różne. W większości przypadkach jest to wina urazów mechanicznych, spowodowanych zbyt mocnym szczotkowaniem zębów, jednakże warto udać się do stomatologa, ażeby potwierdzić lub wykluczyć choroby przyzębia bądź niewłaściwe nawyki higieniczne. Kiedy zostaną one wykluczone, należy wykonać podstawowe badania krwi oraz rozpocząć dalszą diagnostykę medyczną.

Przyczyny krwawienia dziąseł.

Z występowaniem krwawienia podczas bądź po myciu zębów, czy też w czasie gryzienia twardszego pokarmu boryka się naprawdę wiele osób. Przyczyn takowego stanu może być mnóstwo, jednak przeważnie dotyczą one mikro urazów przyzębia, które powstają poprzez intensywne szczotkowanie (zwłaszcza, gdy używana jest twarda szczoteczka). Krwawiące dziąsła jest to również jeden z podstawowych objawów paradontozy, dlatego, gdy objaw ten powtarza się i nasila, musimy obowiązkowo udać się na konsultacje do stomatologa. Oprócz tego, krwawienie może świadczyć o chorobach ogólnoustrojowych, wymagających odpowiedniego rozpoznania oraz leczenia.

Do ogólnych przyczyn wywołujących krwawienie dziąseł należy:

  • Anemia (przyczyną może być także niedobór żelaza w krwi obwodowej).
  • Niedobór witaminy C i K – spowodowany niewłaściwie zbilansowaną dietą, pozbawioną owoców oraz warzyw bądź wyjałowieniem organizmu po antybiotykoterapii.
  • Cukrzyca – skutkiem cukrzycy jest rozwój stanów zapalnych w jamie ustnej, zakażeń pleśniawkowych i drożdżakowych, które mogą wywoływać krwawienie dziąseł.
  • Skaza krwotoczna – podwyższona skłonność do krwawień w obrębie tkanek, w tym również skóry oraz błon śluzowych, może dotknąć również dziąsła.
  • Choroby wątroby – krwawienie może być spowodowane ciężkimi schorzeniami, takimi jak marskość wątroby czy też ostry stan zapalny.
  • Ciąża – podczas ciąży osłabione i poszerzone naczynia krwionośne mogą być skutkiem krwawiących dziąseł.

Paradontoza – bardzo częsta przyczyna krwawiących dziąseł.

Paradontoza to długotrwała choroba dziąseł oraz przyzębia. Jest to przewlekły stan zapalny tkanek około zębowych, zapoczątkowany nieodpowiednią higieną jamy ustnej. Schorzenie te może się jednak pojawić również u osób bardzo dbających o zęby, albowiem aż ponad jedna trzecia ludzi jest narażona na paradontozę z przyczyn genetycznych. Skupiska bakterii, które występują w kamieniu nazębnym tworzą krwawiące, bolesne stany zapalne. Następnie docierają do granicy z dziąsłami i stopniowo degenerują tkankę przyzębia, co skutkuje odsłonięciem szyjki zębów. Działanie bakterii dociera również do korzeni i zaburza strukturę kostną, czego konsekwencją może być chwianie oraz wypadanie zębów z zębodołów. Postępowanie choroby jest długotrwałe i samodzielna ocena jej stanu jest trudna.

Zachęcamy do zapoznania się planem postępowania leczniczego z sukcesami, który jest stosowany w naszej przychodni. Link ⇒ „Leczenie pacjentów z chorobą przyzębia” 

Charakterystycznymi aczkolwiek objawami, które powinny nas nakłonić do wizyty u specjalisty jest:

  • Krwawienie dziąseł w czasie mycia zębów
  • Zaczerwienione oraz spuchnięte dziąsła
  • Nieprzyjemny zapach z ust
  • Bolesność, tkliwość dziąseł podczas jedzenia i dotyku
  • Odkrywanie szyjek zębów
  • Specyficzny, ropny posmak w ustach
  • Ruszanie się zębów

Jak wyleczyć krwawiące dziąsła?

Proces leczenia krwawiących dziąseł jest zależny przede wszystkim od tego, jaka jest przyczyna takowego stanu. Pierwszym i podstawowych krokiem powinna być oczywiście właściwa diagnoza przeprowadzona w gabinecie stomatologicznych i zastosowanie środków, które wyeliminują daną przyczynę. W przypadku mechanicznych urazów warto jest stosować specjalną pastę na krwawiące dziąsła, niezawierającą fluoru, a także odpowiednio miękką szczoteczkę. Mycie zębów również musi ulec zmianie. Stomatolog wytłumaczy w jaki sposób czyścić zęby, ażeby nie podrażniać przyzębia. W przypadku wystąpienia paradontozy, konieczna jest natomiast właściwa terapia pod okiem lekarza oraz ścisłe stosowanie się do jego zaleceń, albowiem tylko specjalistyczne leczenie przyniesie trwałe efekty.

Dodaj komentarz