Ból zęba może dopaść nas w całkowicie niespodziewanym momencie i jest to zazwyczaj dyskomfort, który skutecznie utrudnia normalne funkcjonowanie. W takich chwilach pragniemy jak najszybciej sobie ulżyć, stosując różne środki przeciwbólowe lub domowe sposoby, jednakże są to działania, które jedynie zamaskują problem. Bez względu na przyczyny, najlepszym dla naszego zdrowia rozwiązaniem będzie oczywiście jak najszybsza wizyta u stomatologa.
Przyczyna a rodzaj dyskomfortu.
Niezaprzeczalnie, ból zęba jest to jedna z najbardziej dokuczliwych dolegliwości, jakie mogą zaatakować nas w każdej chwili. Jest to dyskomfort, który efektywnie uniemożliwia nam funkcjonowanie w ciągu dnia, zaś w nocy utrudnia sen. Na początku, ból może być ćmiący, lekki, aczkolwiek w szybkim czasie może przeobrazić się w silne, pulsujące kłucie, które obejmować może szczękę bądź żuchwę, promieniując przy tym w stronę uszu i głowy.
Przyczyn bólu zęba może być naprawdę mnóstwo, lecz każda z nich ma związek z pewnymi zmianami chorobowymi. Do niezwykle powszechnych powodów należy zaawansowana próchnica, którą charakteryzuje rwąca, ostre i krótkotrwałe kłucie. Znajdujące się w tkankach twardych bakterie, doprowadzają m.in. do powstania ubytków, czego rezultatem może być zapalenie miazgi zęba. W takiej sytuacji dolegliwości są silne oraz powracające. Ból może być także spowodowany innymi schorzeniami, takimi jak zapalenie tkanek około wierzchołkowych bądź zapalenie przyzębia – wówczas dolegliwości są znacznie mocniejsze i nasilają się np. w czasie gryzienia. Inną przyczyną bólu zęba może być również niewłaściwie założone wypełnienie, ułamane szkliwo oraz przeprowadzona wcześniej ekstrakcja. Jednakże z reguły, powodem silnego bólu jest postępująca próchnica – działanie bakterii sprawia, że odsłaniają unerwioną część zęba, przez co odczuwany jest dyskomfort. Należy pamiętać, że rozwojowi chorobotwórczych bakterii sprzyja obecność cukrów rafinowanych, które są dla nich świetną pożywką.
Objawy towarzyszące bólowi zęba.
Ból zęba jest niezwykle nieprzyjemną dolegliwością, której niestety towarzyszą inne objawy, które podwyższają dyskomfort fizyczny, jak i psychiczny. Jest to przede wszystkim problem ze spożywaniem pokarmów oraz napojów przez podwyższoną nadwrażliwość chorych zębów. Częstym objawem towarzyszącym bólowi zęba jest także krwawienie dziąseł i ich obrzęk, ból głowy lub ucha. Innym możliwym objawem jest również gorączka oraz szczękościsk. To wszystko skutecznie uniemożliwia nam skupienie się na codziennych czynnościach, jak również nie pozwala na odpoczynek i sen, wpływając tym samym negatywnie na nasze samopoczucie.
W jaki sposób uśmierzyć ból?
Naturalnym odruchem, gdy dopada nas ból zęba, jest sięgnięcie po środki przeciwbólowe, dzięki którym, choć na krótki czas uda nam się zapomnieć o dyskomforcie. Warto jednak pamiętać, że środki doraźne jest to tymczasowe rozwiązanie problemu. W czasie niezbyt intensywnego bólu sprawdzą się leki takie ibuprofen czy paracetamol. Przy bardziej nasilonych dolegliwościach można zastosować płukankę z szałwii, gotowe preparaty do płukania dostępne w aptece bądź w miejsce obrzęku przyłożyć wacik nasączony olejkiem goździkowym, który słynie ze swojego dobroczynnego działania. Jednak, aby całkowicie uporać się ze źródłem bólu, zawsze konieczna jest jak najszybsza wizyta u stomatologa! Zwłaszcza, gdy towarzyszące nam objawy, uniemożliwiają mówienie, jedzenie, a także promieniują w kierunku ucha oraz głowy.