Jakiekolwiek braki w uzębieniu to defekt, który jest niezwykle nieestetyczny i negatywnie wpływa na samoocenę takowej osoby. Ponadto, skutkują one często zmianami ustawienia zębów, a co za tym idzie, również wadami zgryzu. Jest to zatem problem, który zaleca się jak najszybciej wyeliminować. Doskonałym rozwiązaniem może być tutaj proteza szkieletowa.

Czym jest proteza szkieletowa?

Protezy szkieletowe należą do grupy protez ruchomych, a swoją nazwę zawdzięczają temu, iż ich podstawę tworzy szkielet w kształcie łuku. Są one zbudowane z metalowych elementów, które następnie są pokrywane akrylem. W zależności od potrzeb, możliwe jest wykonanie zarówno protezy szkieletowej dolnej, jak i górnej. Ten rodzaj uzupełnienia protetycznego, umożliwia pacjentom czerpanie przyjemności podczas spożywania posiłków, albowiem przy przeżuwaniu, proteza przenosi ciężar nacisku na pozostałe zęby. Jest to doskonała propozycja dla osób, które z różnych powodów nie mogą wybrać wypełnienia pod postacią implantów, koron czy mostów. Protezy szkieletowe bezklamrowe, jak i klamrowe, pozwalają pacjentom odzyskać piękny uśmiech. Jej założenie jest oczywiście możliwe w momencie, gdy pacjent posiada jeszcze część swoich zębów. Dużym atutem protez szkieletowych jest także to, że są one mniejsze aniżeli m.in. ich akrylowe odpowiedniki, dlatego ich użytkowanie jest znacznie bardziej komfortowe. Właściwie dopasowana proteza sprawia, iż ciężko jest odróżnić ją od naturalnych zębów i nie przesuwa się ona podczas przeżuwania oraz gryzienia.

Jak wyglądają protezy szkieletowe klamrowe?

Z protezą szkieletową klamrową, mamy do czynienia jeśli jest ona oparta na zdrowych zębach (bądź koronach zębów), czyli tzw. filarowych, przy pomocy metalowych klamer. Zależnie od tego, w jaki sposób założona ma być proteza, stosowane mogą zostać różne rodzaje klamer, takie jak np.: doginane, odlewna z cierniem, powrotne, naddziąsłowe. O mechanizmie, który będzie użyty, decyduje rzecz jasna stomatolog podczas wizyty. Mankamentem tego typu protez mogą być jednak widoczne klamry, które nie wyglądają zbyt estetycznie. Rozwiązaniem jest tu jednak zdecydowanie się na klamry acetalowe, wykonane z termoplastycznego tworzywa sztucznego, których odcień można dostosować do koloru zębów, dzięki czemu są one praktycznie niewidoczne.

Czym charakteryzują się protezy szkieletowe bezklamrowe?

Protezy szkieletowe bezklamrowe to rodzaj uzupełnienia, który cieszy się sporym zainteresowaniem wśród pacjentów, albowiem wyglądają one niczym naturalne zęby, co z kolei znacząco zwiększa komfort ich noszenia. Oprócz tego, umożliwiają one jeszcze lepsze dopasowanie, ponieważ protezy bezklamrowe są mocowane na zamki oraz zasuwy. To pozwala na zastosowanie ich zarówno u pacjentów posiadających część swoich zębów, jak i tych, którzy takowych nie posiadają i wypełnienie mocowane jest do implantów. Protezy bezklamrowe mocowane są do zębów i żuchwy dzięki patrycy, która znajduje się wewnątrz konstrukcji i matrycy, zlokalizowanej na zewnątrz. Te dwa elementy nachodzą na siebie, dzięki czemu możliwe jest precyzyjne założenie protezy. Dane rozwiązanie sprawia, iż protezę można założyć na zębie filarowym, a także wewnątrzkoronowo lub zewnątrzkoronowo, co pozwala na zastosowanie najlepszej opcji u pacjenta.

Dodaj komentarz