Regularne wizyty u stomatologa to podstawa profilaktyki chorób zębów i jamy ustnej. Często zapominamy, że dentystę należy odwiedzać co 6 miesięcy, a nie dopiero gdy pojawi się ból zęba. Oto, jak wygląda praca gabinetu stomatologicznego i dlaczego warto systematycznie korzystać z jego usług?
Stomatologia zachowawcza
Stomatologia zachowawcza (ogólna) obejmuje najważniejsze usługi wchodzące w zakres higieny jamy ustnej. Podstawowym zabiegiem z tej dziedziny jest leczenie ubytków, profilaktyka próchnicy zębów, cz też usuwanie kamienia nazębnego. Wizyty profilaktyczne są bardzo ważne, ponieważ stomatologia zachowawcza umożliwia wzmocnienie struktury zębów oraz zmniejszenie szkodliwego wpływu bakterii. Dzięki systematycznym kontrolom, lekarz może wykryć nawet niewielkie uszkodzenia, które jeszcze nie dają oznak bólowych. Im szybciej rozpoczniemy leczenie takiego zęba, tym łatwiejszy, krótszy i mniej kosztowny będzie cały proces.
Najczęstszymi zabiegami profilaktycznymi są:
- badanie kontrolne jamy ustnej
- rozwiązywanie problemów z krwawieniem dziąseł i nadwrażliwością
- usuwanie kamienia oraz płytki nazębnej
- piaskowanie
- skaling
- polerowanie
- lakierowanie.
Powszechnie spotykanymi schorzeniami, dotyczącymi niemal wszystkich ludzi są ubytki w zębach. Spowodowane są próchnicą, której przyczyną się bakterie. Warto pamiętać, że próchnica może wpłynąć na pojawienie się innych infekcji takich jak zapalenie zatok, migdałków i gardłą, a nawet chorób ogólnoustrojowych tj. cukrzyca, choroby stawów oraz choroby układu krążenia.
Leczenie próchnicy i jej następstw polega na:
- wypełnieniu ubytków zębowych
- leczeniu pourazowym zębów stałych
- odbudowie korony zębowej
- leczeniu endodontycznym
- higienizacji jamy ustnej
- edukowaniu pacjenta.
Stomatologia dziecięca (pedodoncja)
Stomatologia dziecięca, zajmuje się leczeniem i profilaktyką zębów mlecznych. Dbanie o zęby mleczne jest bardzo ważne, ponieważ odpowiadają one za ukształtowanie prawidłowego zgryzu, wzrost szczęki i żuchwy oraz prawidłową pracę języka. Lepiej jest chronić „mleczaki” przed próchnicą, niż walczyć z jej skutkami.
Stomatolog dziecięcy ma nie lada wyzwanie, aby zapewnić w gabinecie przyjazną atmosferę. Ważne jest, aby zminimalizować lęk dzieci przed dentystą, ponieważ kształtuje to podejście do leczenie stomatologicznego w przyszłości.
W zakres opieki stomatologicznej nad małymi pacjentami w KrokoDent wchodzi między innymi:
- edukacja
- leczenie próchnicy zębów mlecznych
- fluoryzacja – polega na aplikacji dużego stężenia fluoru na oczyszczone zęby. Zwiększa to wytrzymałość szkliwa zębów mlecznych i stałych oraz remineralizuje niewielkie ubytki,
- lakowanie – wypełnianie materiałem światłoutwardzanym szczelin i zagłębień w powierzchni zębów. Zabezpiecza to zęby trzonowe i przedtrzonowe przed rozwojem próchnicy,
- lapisowanie – wcieranie w zęby preparatu bakteriobójczego z azotanem srebra. Zapobiega to przemieszczaniu się próchnicy zębów mlecznych na stałe.
Stomatologia estetyczna
W dzisiejszych czasach dużą wagę przywiązuje się to wyglądu zewnętrznego. Stomatologia estetyczna polega nie tylko na wyleczeniu/uzupełnieniu zęba, ale także na zrobieniu tego w sposób jak najbardziej estetyczny.
Podstawowym zabiegiem stomatologii estetycznej jest wybielanie zębów. Wybielanie nakładkowe (stosowane w domu) polega na stosowaniu zgodnie z instrukcją i zaleceniami otrzymanych od stomatologa szyn i żelu. Jest to w pełni bezpieczny i skuteczny sposób.
U pacjentów chcących poprawić wygląd zębów (poprawić kształt, kolor, zamknąć przestrzenie między zębami) zaleca się licówki. Są to cienkie nakładki zrobione z porcelany lub materiału kompozytowego. Przykleja się je do powierzchni zęba po nieznacznym oszlifowaniu. W tym samym celu wykonuje się bonding tj. licówki kompozytowe wykonane w gabinecie przez lekarza dentystę. Metoda ta pozwala na osiągnięcie ostatecznego efektu estetycznego na jednej wizycie.
Leczenie kanałowe pod mikroskopem
Leczenie kanałowe jest konieczne, gdy próchnica przedostanie się przez szkliwo i zębinę do miazgi (czyli części żywej zęba). Jest to tkanka unerwiona i unaczyniona, czyli połączona z układem nerwowym i krwionośnym całego organizmu. Bakterie, które dostały się do żywej części zęba zagrażają kościom i tkankom miękkim otaczających dany ząb, a nawet całemu organizmowi, a przede wszystkim stan zapalny miazgi powoduje ból.
Leczenie kanałowe pod mikroskopem umożliwia przeprowadzanie zabiegów w dużym powiększeniu i dobrym oświetleniu. Umożliwia to dokładne usunięcie zmienionych zapalnie tkanek oraz precyzyjne opracowanie kanałów.
Mikroskop operacyjny pozwala ujrzeć najmniejsze detale w zębie. Zdarza się, że w niektórych przypadkach leczenia kanałowe bez użycia mikroskopu w ogóle nie jest byłoby możliwe. Zabieg leczenia kanałowego polega na otwarciu dostępu do kanału zęba, mechanicznym oczyszczeniu i dezynfekcji kanału oraz jego szczelnym wypełnieniu na całej długości.
Chirurgia stomatologiczna
Chirurg stomatolog zajmuje się zabiegami operacyjnymi jamy ustnej oraz okolic przyległych. Z dziedziną tą najczęściej kojarzy się usuwanie zębów mądrości, ale dotyczy także mikrochirurgii tkanek miękkich oraz odtwarzania tkanek kostnych. Zabiegi świadczone z zakresu chirurgii stomatologicznej to:
- resekcja wierzchołka korzenia
- ekstrakcje zębów
- augmentacja dziąsła
- hemisekcja
- rozszczepienie wyrostka przed wszczepieniem implantów,
- podniesienie dna zatoki
- usuwanie torbieli
- przeszczepy kostne.
Najczęściej wykonywany zabieg, czyli ekstrakcja zęba polega na usunięciu zęba, w znieczuleniu miejscowym. Usunięcie zęba jest koniecznością, gdy pozostawienie go może negatywnie wpływać na stan całego organizmu lub funkcjonowanie jamy ustnej. Bardzo często konieczne jest usunięcie tzw. zębów mądrości (ósemek), które mogą powodować dyskomfort oraz zębów zatrzymanych. Zęby zatrzymane to takie, które nie mogą swobodnie przejść procesu wyrzynania się.
Protetyka Piastów
Dziedziną stomatologii odpowiadającą za przywrócenie funkcji zniszczonych/utraconych zębów jest protetyka. Każdy ząb pełni konkretną funkcję w jamie ustnej. Zęby przednie są odpowiedzialne za odgryzanie, a boczne do rozcierania i miażdżenia pokarmu. Utrata któregokolwiek z nich powoduje zmiany w całym układzie. Sąsiednie zęby pochylają się do powstałej luki, a ząb przeciwstawny w poszukiwaniu podparcia zaczyna się „wydłużać”.
Braki zębów sprawiają, że inne muszą przejmować ich funkcje, dlatego są bardziej obciążone i ulegają przeciążeniom, Dodatkowo w wyniku braków zębowych mięśnie układu żucia zaczynają pracować w sposób nieprawidłowy co może powodować problemy ze stawami skroniowo-żuchwowymi.
Braki w uzębieniu mogą być wypełniane przy pomocy odpowiednich uzupełnień. Uzupełnienia dzielą się na stałe i ruchome. Protetyczne uzupełnienia stałe, czyli takie, których nie wyjmuje się z jamy ustnej to:
- licówki – cienkie estetyczne nakładki, wykonane z porcelany lub materiału kompozytowego. Stosowane są w celu zmiany kształtu lub poprawy wyglądu zębów
- korony protetyczne – odtwarzające anatomiczny kształt korony zęba, ochraniają zniszczony ząb lub jego korzeń. Wykonuje się je z porcelany lub kompozytu. Stosuje się je przy całkowicie zniszczonej koronie własnej
- korona pełnoceramiczna – wykonana z czystej ceramiki. Jest bardzo estetyczna i niemal niewidoczna.
Protezy ruchome, czyli wyjmowane z jamy ustnej dzielą się na:
- protezy akrylowe – opierane są na dziąsłach i przenoszą obciążenie na kości. Akryl jest kruchym materiałem dlatego często zachodzi konieczność naprawy protez.
- protezy szkieletowe – wykorzystuje się tzw. „szkielet” metalowy, na którym osadza się akrylowe zęby.
- protezy elastyczne – sprężysta, odporniejsza na zniszczenie oraz bardziej estetyczna i komfortowa w użytkowaniu.
Ortodonta Piastów
Leczenie ortodontyczne jest nie tylko kwestią estetyczną. Eliminacja wad zgryzu jest ważna, ponieważ niewłaściwie ustawione zęby utrudniają higienę jamy ustnej, wpływają na funkcje żucia, wymowę, utrudniają prawidłowe odbudowanie zębów w trakcie leczenia.
Dzięki prawidłowo przeprowadzonemu leczeniu ortodontycznemu przywraca się prawidłowe proporcje twarzy co ma aspekt estetyczny. Na założenie aparatu ortodontycznego nigdy nie jest za późno. Czasami jest to konieczne, aby uniknąć problemów ze zgryzem w późniejszym czasie.
Decydując się na aparat ortodontyczny w pierwszej kolejności należy się zgłosić na konsultację wstępną. Ortodonta kieruje pacjenta na zdjęcia rentgenowskie – pantomograficzne i cefalometryczne (tele-boczne). Pantomogram umożliwia ocenę kości szczęki oraz stan struktur przyzębia, zdjęcie cefalometryczne wykonywane jest z profilu, które przedstawia relacje żuchwy i szczęki względem siebie oraz twarzoczaszki.
Po uzyskaniu wszystkich informacji ortodonta planuje leczenie pacjenta. Pacjentowi zostaje przedstawiony dokładny plan leczenia, wraz z kosztorysem, orientacyjnym czasem leczenia i zaleceniami. Po tej wizycie możliwe jest założenie aparatu ortodontycznego.
Po rozpoczęciu aktywnej fazy leczenia (czyli założeniu aparatu na zęby) konieczna jest dokładna higiena jamy ustnej. Wizyty kontrolne odbywają się średnio co 4-6 tygodni, według harmonogramu określonego przez lekarza. Podczas wizyt ortodonta zmienia łuki i ligatury oraz dodaje/usuwa nowe elementy w aparatach stałych. W przypadku aparatów ruchomych poprawia się utrzymanie klamer, aktywację oraz korektę płyty aparatu.
Leczenie ortodontyczne nie kończy się wraz ze zdjęciem aparatu. Konieczne jest utrzymywanie efektów leczenia, czyli retencja zębów. Czas retencji powinien trwać minimum dwa razy dłużej niż czas aktywnego leczenia.
Zapraszamy do Centrum zaawansowanej protetyki i implantologii stomatologicznej Krokodent, które zlokalizowane jest w Pruszkowie z dobry dojazdem z miejscowości Piastów.