Zjawisko piezoelektryczne po raz pierwszy opisali Piotr oraz Jakub Curie w latach 80. XX wieku. Mimo jego zawiłych podstaw, okazuje się, iż sama technika przeprowadzanych zabiegów jest znacznie prostsza. Do potrzeb chirurgii stomatologicznej, zjawisko piezoelektryczne dostosował Tomaso Vercellotti, dzięki czemu obecnie znajduje ona zastosowanie nie tylko w zabiegach dentystycznych, ale również i w wielu innych dziedzinach medycyny.
Innowacyjna metoda o wielu zaletach.
Zabiegi piezochirurgiczne charakteryzują się znikomą traumatyzacją tkanek. Obszar operacyjny jest niemal całkowicie pozbawiony krwi. Dzięki temu stomatolodzy posiadają możliwość pracy w obrębie nerwów, nie narażając ich na podrażnienia, co jest ogromną zaletą tej metody. Zabiegi przeprowadzane przy użyciu specjalistycznych urządzeń, jak np. Piezotome Cube, są niezwykle precyzyjne, a także całkowicie bezbolesne dla pacjenta. Różnorodne końcówki warunkują możliwość cięcia tkanek miękkich (dziąsła), ale również i twardych (kości). Zakres oscylacji jest regulowany, dzięki czemu istnieje sposobność, by przeprowadzać zabiegi zarówno endodoncyjne, jak i periodontologiczne. Ponadto rozprzestrzeniające się w środowisku płynnym fale ultradźwiękowe, skutecznie dezynfekują pole operacyjne. Natomiast sam proces rekonwalescencji po takowym zabiegu jest znacznie bardziej skuteczny, a sam przebieg o wiele szybszy, albowiem piezoterapia w żaden sposób nie uszkadza tkanek i nie doprowadza do krwawień, tak jak to bywa w przypadku standardowych technik chirurgicznych.
Zastosowanie piezochirurgii w pracy stomatologa:
- Ortodoncja – istnieje możliwość skrócenia czasu noszenia aparatu ortodontycznego (z dwóch lat do sześciu miesięcy), dzięki bezbolesnemu zabiegowi nacięcia kości szczęki, co skutecznie stymuluje przemianę kości gąbczastej i dzięki temu następuje szybsze przesuwanie zębów.
- Implantologia – pozyskiwanie kości autogennej, plastyka kości naokoło implantu, dostosowanie łoża dla implantu, poszerzanie wyrostka żuchwy bądź szczęki.
- W zabiegach periodontologicznych – mające związek głównie z chorobami przyzębia.
- W leczeniu endodontycznym – leczenie kanałowe zębów.
- Ekstrakcja zęba – precyzyjne usunięcie korzeni, a przy tym również znacznie mniejszy obrzęk, o wiele szybsza i skuteczna regeneracja dziąseł oraz zniwelowane ryzyko wystąpienia stanu zapalnego.
- Osteotomia.
- Osteoplastyka – rozszczepianie wyrostka zębodołowego, jeśli posiada on zbyt małą szerokość, podnoszenie dna zatoki szczękowej przed wszczepieniem implantu, pobieranie bloków kostnych.
Jak widać zastosowań oraz zalet piezochirurgii jest naprawdę dość sporo. Bezsprzecznie jednym z najważniejszych atutów urządzenia, przy pomocy którego odbywają się tego typu zabiegi, jest zarówno i dla pacjenta i lekarza to, iż daje to niezwykle wysokie bezpieczeństwo pracy, a także wyjątkową precyzję. Ponadto ingerencja chirurgiczna tego rodzaju urządzeniem powoduje dodatkowo „oczyszczenie” tkanek z wszelkich drobnoustrojów chorobotwórczych. Wszystkie te zalety piezochirurgii, zdecydowanie plasują ją znacznie wyżej, aniżeli te, przeprowadzane przy użyciu tradycyjnych urządzeń do chirurgicznego opracowywania tkanek w zabiegach stomatologicznych oraz chirurgii szczękowo-twarzowej.