Wkłady oraz nakłady inlay/onlay jest to rodzaj wypełnienia protetycznego, który stosowny jest w celu uzupełnienia ubytków w bocznych zębach. Stanowią one świetną alternatywę dla większych wypełnień, albowiem w porównaniu z tradycyjną plombą, inlay i onlay wzmacniają ząb.

Inlay i onlay – czym się różnią?

Wkłady jak i nakłady to rozwiązanie w pewnym stopniu podobne do koron, bowiem w obu przypadkach w celu odbudowy zębów, zamiast plomby stosuje się kompozytowy bądź porcelanowy element, mający za zadanie zastąpić część korony zęba. Przy ich użyciu w czasie rekonstrukcji zęba, możliwe jest otrzymanie efektu korony z guzkami oraz naturalnie ukształtowaną powierzchnię żującą, czego nie możemy uzyskać po zamieszczeniu w zębie bardzo dużej plomby. Dodatkowym atutem wkładów i nakładów jest to, iż są znacznie bardziej odporne na ścieranie, aniżeli tradycyjne plomby.

Czym natomiast różnią się inlay i onlay? Wkłady inlay umieszczane są na powierzchniach zębów żujących, w taki sposób, ażeby z choćby dwóch stron sąsiadowały z naturalną koroną zęba. Nakłady onlay (nazywane także overlay w przypadku dużych uzupełnień) są zaś umieszczane na koronie i ma za zadanie odtworzyć zarówno powierzchnię żującą, jak i też guzki. Nakładem overlay nazywamy natomiast uzupełnienie obejmujące całe guzki oraz część powierzchni bocznych zęba, stykających się z zębami sąsiadującymi.

Z czego i jak wykonuje się wkłady i nakłady?

Obecnie wkłady i nakłady wykonywane są najczęściej z materiału kompozytowego, ewentualnie również z porcelany. Są one stosowane głównie do rekonstrukcji zębów trzonowych oraz przedtrzonowych, które sukcesywnie także wzmocnią. Stomatolog nie zaleci wkładów oraz nakładów w sytuacji, gdy nie będą one mieć wystarczającego podparcia, np. kiedy ząb poddany był leczeniu kanałowemu, a jego naturalna korona uległa całkowitemu zniszczeniu bądź pozostały jedyne cienkie ścianki. Inlay i onlay, podobnie jak korona zębowa, jest przygotowywana przez protetyka, a sam przebieg leczenie jest również zbliżony. Po wyleczeniu zęba i opracowaniu korony zęba, pobierane są wyciski oraz dobierany kolor odbudowy. Na tej podstawie, protetyk przygotowuje w pracowni onlay bądź inlay. Oczekując na wkład, w zębie pacjenta umieszczane jest wypełnienie tymczasowe, które na kolejnej wizycie jest usuwane, po czym wklejany zostaje inlay lub onlay.

Zalety wkładów oraz nakładów.

Inlay i onlay to zdecydowanie wspaniała alternatywa dla tradycyjnych wypełnień, które zyskują coraz większą popularność. Nie bez powodu. Posiadają one mnóstwo zalet, pośród których warto wymienić przede wszystkim:

  • Znacznie wyższa wytrzymałość mechaniczna i chemiczna
  • Umożliwiają odbudowę powierzchni „problematycznych”
  • Wkłady i nakłady porcelanowe są niezwykle estetyczne i dają naturalny efekt
  • Nie ulegają przebarwieniom
  • Pozwalają zachować właściwość szerokość przestrzeni międzyzębowych

Dodaj komentarz