Leczenie kanałowe pod mikroskopem to niezaprzeczalnie jedna z najbardziej precyzyjnych oraz doskonałych metod, które pacjentom oferuje współczesna endodoncja – dział stomatologii, który zajmuje się schorzeniami miazgi zęba oraz tkanek okołowierzchołkowych. Zastosowanie mikroskopu umożliwia bowiem wyjątkowo precyzyjne opracowanie kanałów zębowych, ponieważ dzięki niemu, pole zabiegowe może zostać wielokrotnie powiększone oraz oświetlone. Dentysta jest wstanie poznać wtedy dokładny kształt i przebieg korzeni oraz dostrzec ewentualne zawężenie i perforacje. Ponadto, podczas zabiegu stosowany jest tak zwany endometr, służący do pomiaru długości kanału, co razem daje wysoką skuteczność leczenia mikroskopowego i sukcesywnie pozwala uniknąć ekstrakcji zęba.

Kiedy i czy warto zdecydować się na leczenie kanałowe pod mikroskopem?

Mikroskop w zabiegu leczenia kanałowego, staje się niezastąpiony, kiedy kanały okazują się być bardzo wąskie, kręte oraz nietypowe pod kątem anatomicznym bądź w momencie, gdy lekarz stomatolog nie jest w stanie gołym okiem zlokalizować dodatkowych kanałów i ich odgałęzień. Wskazaniem są również uszkodzenia kanałów, takie jak ich perforacja. Poza tym, mikroskop zapewniający duże powiększenie, staje się niezbędny, gdy podczas przeprowadzanego zabiegu doszło do złamania narzędzia endodontycznego i jego odłamek pozostał w kanale. Wiele osób jednak wciąż nie wie czy warto na takową metodę się zdecydować. Otóż leczenie kanałowe pod mikroskopem w bardzo wielu przypadkach umożliwia uratowanie zęba, który przy braku dostępu do innowacyjnych sposobów leczenia, byłby skazany na ekstrakcję, zaś przy braku właściwych działań, mógłby stanowić źródło poważnych stanów zapalnych, nie tylko w obszarze jamy ustnej.

Przebieg leczenia kanałowego z użyciem mikroskopu.

Leczenie zęba pod mikroskopem jest poprzedzone rzetelną diagnostyką, podczas której lekarz dentysta ocenia stan jamy ustnej, a także poddaje analizie wyniki badań obrazowych (zdjęcie rentgenowskie lub tomografia). Po tym, podaje on znieczulenie miejscowe, a następnie wykonuje otwór w koronie zęba, by mieć możliwość dostania się do tkanek znajdujących się wewnątrz.

Kolejne etapy leczenia to:

  • Usunięcie zmienionej chorobowo miazgi
  • Przepłukanie kanały preparatem dezynfekującym
  • Osuszenie kanału
  • Wypełnienie kanału materiałem biozgodnym
  • Zrobienie kontrolnego zdjęcia rentgenowskiego
  • Wypełnienie ubytku w koronie zęba materiałem kompozytowym

Przeciwwskazania do leczenia kanałowego.

Leczenie kanałowe może być przeprowadzane u każdego pacjenta, bez względu na jego wiek. Przeważająca część stomatologów przyjęło, iż choroby ogólnoustrojowe nie są przeciwwskazaniem do przeprowadzenia leczenia kanałowego zęba, aczkolwiek istnieje grupa chorób podwyższonego ryzyka, które w wyniku zabiegu mogą się zaostrzyć. A są to:

  • Choroby nerek
  • Choroby serca
  • Choroby stawów
  • Stan obniżonej odporności

U pacjentów z powyższymi schorzeniami, obowiązkowa jest uprzednia konsultacja z lekarzem prowadzącym przed zaplanowanym leczeniem kanałowym, jak również ustalenie leczenia antybiotykowego, jeżeli będzie takowa konieczność. Ewentualne negatywne działanie leczenia kanałowego, ma związek z możliwością rozprzestrzenienia drobnoustrojów jamy ustnej do krwi obwodowej.

Dodaj komentarz